مجله مادر و کودک

شانه‌کردن موهای نوزاد بعد از استحمام و فواید آن

 شانه‌ کردن موهای نوزاد

 شانه‌ کردن موهای نوزاد یکی از نکات مراقبتی و مهمی است که نباید به‌سادگی از کنار آن عبور کرد. شما برای شانه‌کردن موهای کودک خود از نظر سنی محدودیتی نخواهید داشت و می‌توانید از هر زمانی این فرایند را آغاز کنید. شانه‌کردن موهای کودک مزایای بسیار زیادی دارد که مهم‌ترین آن‌ها شامل ایجاد حس آرامش در کودک، بهبود جریان خون در سر، حذف پوسته‌های سر، تحریک مفید دستگاه عصبی بدن و افزایش زیبایی موهای نوزاد می‌شوند. برای شانه‌زدن موهای سر نوزاد خود لازم است حتماً از برس‌های مناسب استفاده کنید تا آسیبی به آن‌ها وارد نگردد.

 مزایای شانه‌ کردن موهای نوزاد

 شانه‌ کردن موهای نوزاد فواید بسیار زیادی برای وی به دنبال دارد. این فواید شامل موارد زیر می‌شوند.

 بهبود جریان خون

 برس‌هایی که دندانه‌هایی نرم دارند می‌توانند زمینه‌های تحریک پوست و افزایش جریان خون را در سر نوزادان افزایش دهند. با انتخاب بهترین برس و شانه نوزاد می‌توانید شاهد رشد بهتر موهای کودک خود باشید.

 ایجاد حس آرامش در کودک

 یکی دیگر از فواید شانه‌کردن موهای کودکان ایجاد نوعی احساس آرامش در آن‌ها است. جالب است بدانید که شانه‌زدن می‌تواند زمینه‌های خواب بهتر کودکان را نیز فراهم سازد.

 تحریک مفید دستگاه عصبی بدن

 شانه کودک قادر است تا جمجمه‌های سر وی را ماساژ داده و احساسات دلپذیری را در وی ایجاد کند. با ماساژ جمجمه‌ها دستگاه عصبی بدن کودک تحریک شده و تقویت می‌شوند. به‌موجب این امر سلامت مغز نوزادان شما نیز تأمین می‌گردد.

 حذف پوسته‌های سر

 نوزادانی که به‌تازگی متولد شده‌اند ممکن است بر روی سرخود پوسته‌هایی داشته باشند. برای ازبین‌بردن این پوسته‌ها نیاز به شانه‌ کردن موهای نوزاد خود دارید تا بتوان احتمال ایجاد دوباره آن‌ها را نیز کاهش داد.

 افزایش زیبایی موی نوزاد

 کودکان آشفته با موهای ژولیده زیبایی کمتری نسبت به کودکان مرتب و جذاب دارند. با شانه‌زدن موهای کودک خود می‌توانید زیبایی وی را دوچندان نموده و از این موضوع برای بهترشدن روحیه خودتان نیز کمک بگیرید.

 نکات بسیار مهم شانه‌ کردن موهای نوزاد

  • برای شانه‌ کردن موهای نوزاد بایستی به نکات بسیار مهمی توجه داشته باشید. این نکات شامل موارد زیر می‌شوند.
  • استفاده از شامپو بچه را هنگام شستشوی موهای نوزاد خود فراموش نکنید. شامپوهای مخصوص کودک دارای نرم‌کننده بوده و مانع از ایجاد گره در موهای نوزادان خواهند شد. این موضوع فرایند شانه‌کردن موهای کودک شما را ساده‌تر می‌نماید.
  • شانه‌کردن موهای کودک خود را به زمانی موکول کنید که در حال تماشای تلویزیون و یا بازی‌کردن هستند. در چنین زمانی نوزاد کمتر متوجه شانه‌کردن موهای خود می‌شود و شما با خیالی راحت می‌توانید این کار را انجام دهید.
  • برای شانه‌ کردن موهای نوزاد حتماً از نوک مو شروع کنید. فشار زیاد به موها موجب کشیده‌شدن آن‌ها خواهد شد و درد زیادی برای کودک به همراه دارد.
  • پس از استحمام حتماً موهای کودک خود را کامل خشک کرده سپس مشغول شانه‌کردن آن‌ها شوید.

 مراقبت از موهای نوزاد

 مراقبت از موهای نوزاد تنها محدود به شانه‌کردن آن‌ها نمی‌شود. در این راستا لازم است والدین با نکات مراقبتی خاصی آشنا شوند تا در ادامه موهای کودکان آن‌ها به بهترین حالت ممکن رشد کند. توصیه داریم در هفته ۳ بار موهای نوزاد خود را با شامپو نوزاد شستشو دهید. استفاده از ماساژ روغن نیز می‌تواند گردش خون نوزاد را بهبود بخشیده و به این طریق خواب بهتری را برای آن‌ها رقم بزند. از بهترین روغن‌ها می‌توان به روغن نارگیل و روغن‌های گیاهی اشاره نمود که باید چند قطره از آن‌ها روی سر نوزاد خود بریزید و در نهایت به‌آرامی ماساژ دهید.

 بهترین زمان برای شانه‌ کردن موهای نوزاد

 شما برای شانه‌ کردن موهای نوزاد خود محدودیتی نخواهید داشت و از هر زمانی می‌توانید این فرایند را آغاز کنید. نکته‌ای که باید حتماً به آن توجه داشته باشید استفاده از برس مو مناسب است که بسیار اهمیت دارد.

 انواع برس مو مناسب برای نوزادان

 وسایل بهداشتی و شخصی کودکان تنوع بالایی دارند و شامل انواع برس مو، لوسیون بدن نوزاد و… می‌شوند. برس‌ها ضرورت زیادی برای شانه‌کردن موهای کودکان دارند و باید در انتخاب آن‌ها دقت کرد. از بهترین برس‌هایی که برای شانه‌ کردن موهای نوزاد کاربرد دارند موارد زیر را می‌توان نام برد.

 برس پارویی

 این برس‌ها ساختار مربعی‌شکل دارند و می‌توانند به افزایش جریان خون در پوست سر نوزاد شما کمک کنند. اگر موهای نوزاد شما متوسط است این محصولات انتخابی عالی برای آن‌ها هستند.

 برس با دندانه فلزی

 این برس‌ها را تنها باید برای موهای فر، مجعد و ضخیم مورد استفاده قرار داد؛ چرا که چنین موهایی با برس‌های پلاستیکی شانه نمی‌شوند. برس‌های فلزی دوام و ماندگاری بالایی داشته و مانع از گره‌خوردن موهای نوزاد شما خواهند شد.

 شانه‌های چوبی

 در حال حاضر شانه‌های چوبی رواج بسیار زیادی میان بزرگسالان دارند؛ اما باید بدانید که برای نوزادان نیز مفید هستند. این برس‌ها از سطح کیفی بالایی برخوردار بوده و می‌توانند موجب تسکین سردرد نوزاد شما شوند. چنین شرایطی زمینه‌های تأمین آرامش نوزادان را فراهم می‌سازد. باتوجه‌به این موضوع توصیه داریم حتماً برای شانه‌ کردن موهای نوزاد خود از برس‌های چوبی استفاده کنید.

 برس‌های گرد

 این برس‌ها برای تمامی موها قابل‌استفاده هستند و شما در این زمینه محدودیتی نخواهید داشت.

 برس‌های پلاستیکی نرم

 مدل‌های پلاستیکی نرمی زیادی دارند و عمدتاً برای ازبین‌بردن پوسته‌های کف سر، شوره موها و ماساژ سر نوزادان مورداستفاده قرار می‌گیرند.

 برس‌های کربنی

 شانه‌های کربنی برای موهای ضخیم و پرپشت مناسب‌تر هستند. این برس‌ها بسیار نرم بوده و از سطح انعطاف‌پذیری پایینی برخوردارند. برای خرید این محصولات حتماً باید به جنس موها، میزان ضخامت و اندازه موهای نوزاد خود توجه زیادی داشته باشید؛ چرا که این برس‌ها مناسب موهای فر و مجعد نیستند.

 بهترین برس برای شانه کردن موهای نوزاد

 با مطالعه مطالبی که بیان شد پرسشی که مطرح می‌گردد این است که چه نوع برسی را برای شانه‌ کردن موهای نوزاد خود بخریم؟ در پاسخ به این پرسش باید بگوییم که اگر موهای نوزاد شما صاف و ضخیم است بهترین برس برای وی برس‌های مدل پارویی است. این برس‌ها دارای صفحه‌ای پهن و تخت هستند و به‌خوبی می‌توانند گره‌های ایجاد شده در موهای وی را باز کنند.

 فراموش نکنید که شانه‌های پلاستیکی از دوام بالایی برخوردار نیستند؛ بنابراین گزینه مناسبی برای خرید به شمار نمی‌روند. پس از برس‌های پارویی بهترین برس برای شانه‌کردن موهای کودکان برس‌های چوبی است. علت این امر را می‌توان کیفیت بالای این برس‌ها، احساس آرامش زیاد و ماساژ عالی سر دانست.

 اهمیت استفاده از لوسیون بدن کودک

 نکات مراقبتی و بهداشتی کودکان تنها محدود به شانه‌کردن و شستشوی موهای آن‌ها نمی‌شوند. در این راستا باید حتماً به پوست بدن او نیز توجه زیادی داشته باشید. لوسیون بدن کودک از جمله محصولاتی است که می‌تواند رطوبت موردنیاز بدن شما را تأمین ساخته و مانع از ایجاد هرگونه خشکی و التهاب در پوست نوزاد شما شود.

 نازک بودن پوست نوزادان موجب کاهش رطوبت و قدرت پوست آن‌ها خواهد شد و همین امر را می‌توان دلیلی برای کاهش قدرت دستگاه ایمنی بدن آن‌ها نیز دانست. برای جلوگیری از چنین شرایطی ما استفاده از لوسیون‌های بدن مخصوص کودکان را پیشنهاد می‌نماییم که می‌توانند رطوبت را به بافت پوست کودک رسانده و از بروز هرگونه بیماری پوستی جلوگیری کنند. جهت خرید بهترین لوسیون بدن نوزاد، حوله کودک، شامپو و… می‌توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

 لیتاما بهترین عرضه‌کننده لوازم شخصی نوزادان

 این روزها شاهد تعدد بالایی برای فروشگاه‌های عرضه‌کننده وسایل شخصی کودکان و نوزادان هستیم. انتخاب یک فروشگاه معتبر یکی از پیش‌نیازهای خریدی عالی و هوشمندانه است که بسیار اهمیت دارد. ما در مجموعه لیتاما با سال‌های سابقه درخشان خود شرایطی را فراهم ساخته‌ایم تا محصولاتی باکیفیت را با قیمتی عالی خریداری کنید.

 با ورود به فروشگاه اینترنتی ما می‌توانید به مقایسه انواع حوله نوزادی ارزان، شامپو، لوسیون بدن و… پرداخته و خریدی عالی را تجربه کنید. کارشناسان ما این آمادگی را دارند تا مشاوره‌هایی رایگان و تخصصی را به شما عزیزان ارائه نمایند تا موفق به خرید محصولاتی مطابق با نیاز نوزاد خود شوید. پس از ثبت سفارش می‌توانید در کوتاه‌ترین زمان ممکن محصول خود را درب منزل تحویل بگیرید.

 کلام پایانی

 شانه‌ کردن موهای نوزاد باید بادقت بالایی انجام شود تا آسیبی به موها و پوست سر وی وارد نگردد. باتوجه‌ به این موضوع باید حتماً در انتخاب برس موی مناسب دقت کنید. شانه‌کردن موهای کودک با برس مناسب فواید زیادی دارد که به‌اختصار شامل برس‌های پارویی، چوبی، پلاستیکی و… می‌شوند. هرکدام از این برس‌ها ویژگی‌های خاص خود را دارند و قبل از خرید آن‌ها بایستی حتماً به نوع موها، جنس و اندازه آن‌ها توجه زیادی داشته باشید.