مجله مادر و کودک

تفاوت تاب برقی با گهواره در چیست؟

تفاوت تاب برقی با گهواره

وسایل ضروری و کاربردی اتاق کودک مواردی هستند که نبود آن ها ممکن است مشکلاتی را ایجاد نماید. وسایلی مانند تخت، کمد، گهواره و… از جمله ملزومات اتاق کودک هستند که بر اساس شرایط والدین باید تهیه شوند. در این مطلب، تفاوت تاب برقی با گهواره را مورد بررسی قرار می‌دهیم. از شما عزیزان دعوت می‌کنیم تا پایان این مطلب با گروه لیتاما همراه باشید تا پاسخ سوالاتی که ممکن است در ذهن شما ایجاد شود را بیان کنیم.

اتاق خواب کودک، فضای شخصی کودک به حساب می‌آید، کودکان از نوزادی در این محیط شروع به رشد و یادگیری مسائل مختلف خواهند کرد. بازی کردن، غذا خوردن، خوابیدن و… از جمله کارهایی است که کودکان معمولا در اتاق خواب شخصی خود انجام می‌دهند. از این رو، والدین باید بیشتر به نوع چیدمان و وسایل ضروری این فضا اهمیت دهند.

البته دکوراسیون اتاق کودک نیز باید مورد توجه قرار گیرد، اما این مورد حتما لازم نیست توسط طراح دکوراسیون حرفه ای انجام شود. همین که والدین بدانند چه وسیله‌ای در اتاق لازم و ضروری است، به نتیجه دلخواه خود خواهند رسید. با صرف کمی هزینه و داشتن چند ایده خلاقانه یک دکوراسیون زیبا به ارمغان خواهد آمد.

تاب برقی و گهواره دو وسیله بسیار کاربردی و مفید برای نگهداری از نوزاد به‌خصوص در ماه‌های اولیه زندگی است. این دو وسیله شباهت‌های بسیار زیادی با هم دارند. اما در حقیقت تفاوت تاب برقی با گهواره نیز بسیار مشهود است و این دو وسیله علاوه بر شباهت تفاوت‌هایی هم دارند.

تاب برقی چیست؟

تاب برقی کودک وسیله‌ای ایمن برای نگهداری کودک است، این مدل از تاب جز تازه‌ترین لوازم مورد استفاده برای کودکان است که عملکرد آن توسط یک موتور برقی یا باتری قابل شارژ کنترل می‌شود. البته می‌توان از آن به عنوان یک وسیله بازی و حمل‌ونقل برقی هم یاد کرد. این وسیله در طول روز یا زمان‌هایی که والدین مشغله دارند و فرصت در آغوش گرفتن کودک یا بازی کردن و آرام کردن او را ندارند بسیار کاربردی‌تر خواهد بود.

به عنوان مثال زمانی که والدین مجبور به جواب دادن تلفن یا درست کردن غذا هستند به یک وسیله ایمن برای نگهداری و سرگرمی فرزند خود احتیاج دارند که تاب برقی یک وسیله مناسب برای چنین شرایطی خواهد بود.

گهواره کودک چیست؟

به‌طور کلی می‌توان گفت گهواره بستری کوچک است که برای آرام نگه‌داشتن کودکان یا بهتر است بگوییم نوزادان از آن استفاده می‌شود. گهواره طوری طراحی می‌شود که با حرکت آن کودک شما می‌تواند در فضایی آرامش‌بخش استراحت کرده و به خواب برود.

در گذشته نیز برای این‌که مادران بتوانند نوزادان را در کنار خود نگهداری کنند از وسایلی مشابه گهواره استفاده می‌کردند. اما در حال حاضر این وسیله در شکل ظاهری امروزی و متفاوتی ساخته می‌شود تا مورد استفاده خانواده‌ها قرار گیرد. حتی نمونه‌های گهواره برقی نیز در مدل‌های مختلف در بازار موجود است. در بخش‌های بعد بیشتر به ویژگی‌ها و تفاوت تاب برقی نوزاد با گهواره می‌پردازیم.

البته بسیاری از افراد از تخت کنار مادر هم برای نگهداری کودک خود استفاده می‌کنند، این مورد سلیقه‌ای است و به شرایط والدین بستگی دارد. برای انتخاب و خرید گهواره قبل از هر موضوعی باید ایمنی و راحتی آن مورد توجه قرار گیرد. چون کودک شما در ماه‌های اول نیازمند مراقبت است و مدت زمان بیشتری به استراحت یا خواب در گهواره و نزدیکی والدین  احتیاج دارد.

اما پس از مدتی می‌توانید برای او اتاق خواب و حتی تخت خواب جدا تهیه نمایید. در نظر داشته باشید، چون شما می‌توانید گهواره نوزاد را در تمامی نقاط خانه قرار دهید، پس این کالا علاوه بر ایمنی از نظر ظاهر و زیبایی هم باید وضعیت مناسبی داشته باشد.

بررسی گهواره برقی

همان‌طور که گفتیم امروزه گهواره در مدل‌های جدیدی به‌صورت گهواره برقی تولید می‌شود. حرکت این گهواره‌ها توسط برق و باتری است و دیگر نیازی نیست، والدین برای اینکه کودک بخواب برود مداوم گهواره را تکان دهند. برای استفاده از گهواره برقی تنها کافی است که کودک را در گهواره قرار دهند و سرعت آن را تنظیم کنند. حرکات آرام  گهواره برقی تداعی کننده آغوش مادر برای کودک خواهد بود.

جهت حرکت گهواره برقی قابل تنظیم است. در طراحی این مدل از گهواره اهرمی به کار رفته که به راحتی قابل تنظیم خواهد بود و زمینه‌ساز آرامش بیشتر نوزاد شما می‌شود. از مزیت‌های دیگر گهواره برقی مشخص کردن زاویه قرار گرفتن نوزاد در گهواره است، این ویژگی از رفلاکس ایجاد شده برای نوزاد جلوگیری کرده و برای نوزادانی که از ابتدای تولد دچار کولیک نوزادی هستند خواب راحت‌تری را فراهم می‌نماید.

تفاوت تاب برقی با گهواره برقی

بسیاری از کاربران از ما در مورد تفاوت تاب برقی با گهواره سؤال می‌پرسند که عملکرد تاب برقی بهتر است یا گهواره برقی؟ در پاسخ به این سؤال باید بگوییم این صرفا نیازهای شما است که باعث برتری یک گزینه نسبت به گزینه دیگر می‌شود. در ادامه به تفاوت تاب برقی با گهواره اشاره می‌کنیم تا شما بهترین گزینه را مطابق با نیازهای خود انتخاب کنید.

تفاوت تاب برقی با گهواره برقی از نظر طراحی و شکل ظاهری

یکی از موارد مهم تفاوت تاب برقی با گهواره از نظر ظاهری است که عبارت است از:

 تاب برقی: شکل ظاهری و طراحی تاب برقی بیشتر متناسب با وسایل بازی و حمل‌ونقل مختلف، یا برای ایجاد سرگرمی و مهارت در کودکان شبیه‌سازی‌ شده است.

گهواره برقی: طراحی گهواره برقی بیشتر شبیه به یک سبد با پوشش‌هایی از پارچه نرم خواهد بود. طراحی این وسیله به‌نوعی است تا یک محیط امن را برای خواب و استراحت کودک فراهم آورد.

تفاوت تاب برقی با گهواره برقی از نظر نوع حرکت

تاب برقی: تفاوت تاب برقی با گهواره در نوع حرکت این وسایل کاملا مشخص است، در برخی از مدل‌های تاب برقی قابلیت حرکت زیگزاگ، حرکت نوسانی، حرکت قوسی، دایره‌وار و… وجود دارد. علاوه بر این‌که قابلیت حرکت در جهت مختلف وجود دارد، تنظیم سرعت‌های متنوع‌تری نسبت به گهواره امکان‌پذیر است. و والدین می‌توانند سرعت تاب برقی را نسبت به میل کودک خود تنظیم کنند.

گهواره برقی: حرکت اصلی گهواره برقی بسیار آرام خواهد بود و کودک درون گهواره به‌صورت تقریبا ثابت احساس آرامش می‌کند. معمولاً جهت حرکت گهواره برقی در یک یا دو جهت است.

تفاوت تاب برقی با گهواره برقی از نظر ایمنی:

یکی از مهم‌ترین نکاتی که والدین باید در انتخاب هر وسیله‌ای برای کودک خود به آن توجه داشته باشند مسئله ایمنی است. تفاوت تاب برقی با گهواره بیشتر در زمینه‌های دیگر پیدا است، اما در امر ایمنی هم تاب برقی و هم گهواره برقی ایمنی بسیار بالایی در جهت مراقبت از کودکان شما دارند و والدین می‌توانند با خیال راحت، کودک دلبند خود را درون این وسایل قرار دهند تا فرصتی ایجاد شود که به کارهای روزمره خود برسند.

تفاوت تاب برقی با گهواره برقی از نظر قیمت:

تفاوت تاب برقی با گهواره از نظر قیمتی به موارد مختلفی بستگی دارد، به‌طور مثال قیمت گهواره موزیکال یا گهواره برقی و قیمت تاب برقی به عوامل بسیار زیادی از جمله برند تولیدکننده، اندازه وسیله، کیفیت متریال، مدل، طراحی و… بستگی خواهد داشت. به‌طورقطع نمی‌توان گفت که کدام یک از این دو قیمت بالاتری دارند.

مدل‌های دوکاره تاب و گهواره برقی

با توجه به تفاوت تاب برقی با گهواره ممکن است بسیاری از والدین به این نتیجه برسند که به هر دو وسیله نیاز دارند، که اصلا چیز عجیبی نیست. به هرحال تمام کودکان در طول روز نیازمند هیجان و سرگرمی هستند و در طول شب هم مشکلات خواب شبانه توسط گهواره راحت‌تر حل می‌شود. از این‌رو مدل‌هایی دوکاره از این وسایل تولید و به بازار عرضه شده است، در این مدل‌ها بخش نشیمن امکان چرخش و تغییر جهت را دارد که به شما اجازه می‌دهد از این وسیله هم برای سرگرمی و هم برای خواباندن کودک خود استفاده کنید.

سایر ملزومات مورد نیاز اتاق کودک

همان‌طور که می‌دانید فارغ از این‌که کودک شما پسر است یا دختر، اتاق خواب کودک به لوازم ضروری چون گهواره یا تخت، چراغ خواب کودک، اسباب‌بازی، پتو و بالش و… نیازمند است.

علاوه بر توضیحاتی که در رابطه با تفاوت تاب برقی با گهواره بیان شد، در بخش‌های قبلی گفتیم که بسیاری از افراد تمایل دارند از تخت برای نگهداری کودک استفاده کنند، امروزه استفاده از تخت حصیری نوزاد  هم بسیار رایج شده است، چرا که این وسیله از وزن بسیار سبک و استحکام بالایی برخوردار است و همانند تاب و گهواره در تمام نقاط منزل قابل استفاده است، اگر قصد خرید چراغ خواب کودک یا  سایر لوازم اتاق کودک خود را دارید به شما توصیه می‌کنیم از فروشگاه‌های معتبر خرید خود را انجام دهید تا با صرف مناسب‌ترین هزینه از مزایا و کیفیت بالای محصولات به‌روز آن‌ها بهره‌مند شوید.

سخن پایانی

در این مطلب به‌طور کامل توضیحاتی در خصوص کاربرد تاب برقی و گهواره ارائه دادیم و به تفاوت‌ تاب برقی با گهواره پرداختیم. تاب برقی بیشتر برای سرگرمی کودک مناسب است و تا حدودی هیجان‌انگیز خواهد بود در حالی که گهواره برقی برای خواباندن کودکان زمانی که بیقراری می‌کنند کمک بسیار بزرگی است.

اگر همچنان بین خرید تاب برقی و گهواره برقی دچار تردید هستید، بهتر است این نکته را در نظر داشته باشید. برای والدینی که دارای مشغله زیادی هستند، استفاده از این وسایل می‌تواند کمک چشم‌گیری برای آن‌ها باشد زیرا تاب برقی و گهواره زمینه سرگرمی و خوابی راحت‌تر را برای کودکان فراهم می‌کند.