مجله مادر و کودک

عوامل موثر در خواب راحت و آسوده نوزادان چیست؟

عوامل موثر در خواب راحت و آسوده نوزادان

عوامل موثر در خواب راحت و آسوده نوزادان چه چیزهایی هستند؟! داشتن یک خواب راحت و آرام برای تمام نوزادان و کودکان به عنوان یکی از ارکان اصلی رشد آن‌ها محسوب می‌شود. این مرحله که به عنوان حیاتی‌ترین مورد برای رشد مغز، جسمی فعال و سالم به حساب می‌آید، به کمک بهره گرفتن از محیط و روش‌های مناسب جهت داشتن خواب راحت و آرام و طبیعی امکان‌پذیر است. خواب راحت روی تناسب وزن و رشد بدنی کودک به شدت تاثیرگذار بوده و علاوه بر این مورد بر سایر توانایی‌های شناختی، رفتاری و حتی روحی نوزاد نیز تاثیر می‌گذارد.

در صورتی می‌توانید محیط مناسبی برای خواب کودک فراهم کنید که دما، نورپردازی، تهویه، ست تشک و بالش استاندارد و فضای آن کاملاً آرامش بخش باشد. تمام شرایط نام برده شده این امکان را در اختیار نوزاد قرار می‌دهد تا در یک مکان کاملاً ایده‌آل و بدون نقص استراحت کند. همچنین در نظر گرفتن یک زمانبندی مناسب برای خواب نوزاد از دیگر موارد مهم به حساب می‌آید. در ادامه مطالب کامل‌تری برای شما بیان می‌کنیم، پس با ما همراه باشید.

عوامل موثر در خواب راحت و آسوده نوزادان

در زمان مراجعه برای خرید سیسمونی قطعاً هنگام ورود به مغازه با وسایل مختلف و ویژه‌ای همچون چوب لباسی اتاق کودک، سطل آشغال اتاق کودک و غیره مواجه خواهید شد. اما فراموش نکنید که در میان تمامی وسایل موجود ست تشک و بالش از اهمیت فوق العاده بالایی برخوردار است، چرا که کودک ساعت‌های بسیار زیادی را روی آن سپری می‌کند.

تاثیر بالش روی خواب نوزاد

بالش نوزاد به عنوان یکی از اساسی‌ترین لوازم خواب برای کودکان به حساب می‌آید که البته تاثیر بسیار زیادی نیز روی خواب او دارد. این تاثیرات می‌تواند مثبت یا منفی باشد و البته این موضوع تا حدود زیادی بستگی به نحوه انتخاب شما و استفاده از بالش بچه دارد.

اگر یک بالش مناسب و درست انتخاب و استفاده شود می‌توانید مقدمات یک خواب راحت و آرامش بخش را برای نوزاد خود فراهم کنید. در ادامه تاثیرات مهم بالش بر خواب کودک را بررسی خواهیم کرد.

  • پشتیبانی کامل از ستون فقرات و گردن

یک بالش مناسب برای نوزاد از گردن و ستون فقرات او به صورت درست و اصولی پشتیبانی می‌کند و مانع از ایجاد وارونگی و فشارهای نامناسب خواهد شد. این موضوع تا حدود زیادی باعث کاهش بروز مشکلات اسکلتی و عضلانی در آینده می‌شود.

  • کاهش یافتن خطرات مربوط به خفگی

بعضی از بالش‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که احتمال خفگی نوزاد را تا حدود زیادی کاهش می‌دهند. این مسئله بسیار مهم و حائز اهمیت به شمار می‌آید، چرا که خفگی به عنوان یکی از عوامل خطرناک در بدو تولد و روزهای اول زندگی نوزاد است.

  • تسکین و آرامش

بالش نوزاد، البته از نوع مناسب این قابلیت را دارد تا یک سطح کاملاً نرم و راحت را برای آن‌ها به وجود آورد تا در زمان خواب به آرامش برسند.

  • کنترل دمای بدن

برخی از بالش‌های تولید شده برای نوزادان از تنظیم حرارت برخوردار هستند و هر یک نیز نقش مهمی در کنترل دمای بدن نوزاد به همراه دارند. این موضوع در فصل‌های سرد سال به شدت اهمیت پیدا می‌کند.

بهترین و مناسب‌ترین راهکار جهت استفاده از بالش نوزاد و مشاوره با یک پزشک یا متخصص در این زمینه می‌باشد تا از این موضوع اطمینان حاصل کنید که لوازم خواب مد نظر شما کاملاً مناسب و هیچگونه خطری برای نوزاد ندارد.

انتخاب کدام تشک نوزاد انتخاب مناسب و ایده‌الی به حساب می‌آید؟

در زمان مراجعه برای خرید مدل مناسب تشک بچه باید چندین عامل مهم را در اولویت قرار دهید تا ایمنی و راحتی تشک در کنار خواب تضمین شود. از جمله نکات و موارد مهمی که در حین انتخاب تشک نوزاد باید به آن توجه شود عبارتند از:

حافظه فرم و لاتکس

اگر در ساخت تشک مد نظر شما از این مواد استفاده شده، مطمئن باشید که به هیچ عنوان مواد شیمیایی مضر و آسیب رسانی در آن وجود ندارد و به عنوان یک تشک ایمن برای نوزاد شما قابل استفاده است.

اندازه مناسب

تشک نوزاد باید با اندازه تخت تناسب کاملی داشته باشد و هیچگونه فضای خالی مابین تشک و تخت قرار نگیرد.

تشک باید برای سلامت استخوان‌ها و مفاصل مناسب باشد

تشک در نظر گرفته شده برای نوزاد باید از پشتیبانی و پوشش مناسبی برای استخوان‌ها و مفاصل برخوردار باشد تا از این طریق مانع از به وجود آمدن هرگونه مشکل اسکلتی شود.

برخورداری از قابلیت تنظیم حرارت

در فصل‌های مختلف سال تشک باید از قابلیت تنظیم حرارت برخوردار باشد تا بتواند دمای متناسب با بدن نوزاد را فراهم نماید.

ضد حساسیت و هیپوالرژنیک

بهتر است در زمان مراجعه برای خرید، تشک‌هایی را انتخاب کنید که از مواد ضد حساسیت تولید شده‌اند تا از این طریق هیچ واکنش‌ حساسیتی در نوزاد ایجاد نشود.

برخورداری از خواص ضد باکتری و آنتی آلژیک

آن دسته از تشک‌هایی که از این خاصیت برخوردارند، در حفظ سلامت نوزاد نقش بسیار مهم و حائز اهمیتی از خود به اجرا می‌گذارند.

آسان بودن تمیزی تشک

تشکی که قرار است برای نوزاد خود آن را تهیه و خریداری کنید باید به آسانی تمیز کردن و شستشوی آن فراهم شود و به هیچ عنوان از الیافتی که در زمان شست و شو اذیت می‌شوید خریداری نکنید تا از این طریق به حفظ سلامت نوزاد خود نیز کمک نمایید.

شستشوی تشکی که قرار است برای نوزاد خریداری شود، باید کاملاً آسان و بدون سختی و دغدغه باشد و به هیچ وجه تشک‌هایی که الیاف آن‌ها سفت و سخت است و در زمان شستشوی آن دچار مشکل می‌شوید خریداری نکنید. این مورد در حفظ سلامت نوزاد نیز تاثیرگذار است.

برخورداری از گواهینامه و استانداردها

حتماً از این موضوع اطمینان حاصل کنید که تشک نوزاد مد نظر شما بر اساس استانداردها و گواهینامه‌های ایمنی تولید شده است. همانطور که توضیح دادیم کودکان در زمان تولد دارای سیستم بدنی بسیار حساسی هستند و به همین دلیل خواباندن نوزاد روی تشک غیراستاندارد می‌تواند باعث فشار به بدن او شود.

اگر می‌خواهید در رابطه با این موضوع اطلاعات بیشتر و کامل‌تری به دست آورید به شما پیشنهاد می‌دهیم که حتماً با مشاور در این زمینه مشورت کنید تا این اطمینان حاصل شود که تشک نوزاد انتخاب شده کاملاً مناسب و تمام موارد استاندارد برای آن به بهترین نحو ممکن رعایت شده است.

نکات مهم و حائز اهمیت در زمان خرید ست تشک و بالش نوزاد

به خوبی متوجه این موضوع شدید که انتخاب ست تشک و بالش برای نوزادان یکی از مهم‌ترین موارد در هنگام خرید سیسمونی به حساب می‌آید. تشک و بالش باید با توجه به نیازهای مهم نوزاد انتخاب شود تا از این طریق یک خواب آرام و راحت را برای او فراهم کنید. در ادامه از نکات مهم و حائز اهمیتی که در زمان انتخاب می‌تواند به شما کمک کند نام می‌بریم.

متناسب با سایز تخت نوزاد

در هنگام خرید حتماً از این موضوع اطمینان حاصل کنید که تشک و بالش با اندازه تخت نوزاد کاملاً مطابقت داشته‌ باشد و هیچگونه فضای خالی بین تشک و تخت وجود ندارد.

مناسب بودن اندازه‌های تشک و بالش

توجه کنید که تشک و بالش باید دارای اندازه‌های کاملاً هماهنگ باشند تا از این طریق نوزاد در هنگام خواب و در هر زمان از شبانه روز بتواند به راحتی در آن حرکت کند.

برخورداری از تهویه مناسب

حتماً از این مسئله مطلع شوید که ساختار تشک و بالش به گونه‌ای باشد که اجازه تهویه مناسب برای کودک را فراهم نماید. این مورد نقش مهم و پر اهمیتی در جلوگیری از ایجاد اضطراب و ناراحتی در هنگام خواب نوزاد دارد.

ابعاد و نرمی و بالش برای نوزاد باید به چه صورت باشد؟

هنگام انتخاب بالش نوزاد ابعاد استاندارد و نرمی آن اهمیت بالایی و همراه دارد. در ادامه برخی از این موارد مهم را بیان خواهیم کرد.

ابعاد بالش

به خوبی می‌دانید که ابعاد بالش شامل طول و عرض و ضخامت آن می‌شود. در رابطه با طول بالش لازم است بیان کنیم که باید یک اندازه کاملاً مناسب باشد تا نوزاد در طولی که به خواب می‌رود جا شود‌.

عرض بالش نیز باید به اندازه‌ای باشد که قابلیت پشتیبانی کامل از گردن نوزاد بدون هیچگونه مشکلی را فراهم کند. اما از سمت دیگر نیز به هیچ عنوان نباید بزرگتر از اندازه معمولی باشد، چرا که نوزاد در طول خواب روی آن حرکت می‌کند و این موضوع ممکن است او را به خطر بیندازد.

توجه داشته باشید که به هیچ عنوان نباید ضخامت بالش مد نظر زیاد باشد، چرا که باعث فشار بیش از حد روی سر و گردن نوزاد می‌شود. علاوه بر این مورد انتخاب بالش خیلی نازک نیز کار درستی نیست، چرا که به سر نوزاد اجازه فرود آمدن می‌دهد.

نرمی بالش

بالش نوزاد باید کاملاً نرم و انعطاف پذیر باشد، پس از خرید بالش‌هایی که سفت هستند خودداری کنید، چرا که ممکن است به قسمت گردن و ستون فقرات نوزاد فشار زیادی وارد شود.

از این موضوع اطمینان حاصل کنید که بالش با سایز تخت مطابقت کامل دارد و هیچگونه فضای خالی بین تشک و بالش باقی نمی‌ماند.

سخن پایانی

همانطور که ملاحظه کردید در رابطه با عوامل موثر در خواب راحت و آسوده نوزادان که همان تشک و بالش می‌باشد مطالب لازم را بیان کردیم. در این قسمت باید به طور مجدد اشاره‌ای به این موضوع داشته باشیم که شما زمانی می‌توانید مقدمات یک خواب راحت و بدون فشار به بدن نوزاد را فراهم کنید که از بهترین تشک و بالش استفاده نمایید.

خرید لوازمی همچون چوب لباسی کودک سطل پوشک یا دیگر لوازم مربوط به سیسمونی جذابیت خاص خود را دارد، اما در این میان یک سری وسایل مانند تشک و بالش نوزاد به این دلیل که در بدو تولد تا مدت زمان طولانی روی آن قرار دارند مهم‌تر هستند، چرا که با توجه به حساسیت سیستم بدن آن‌ها، در صورت استفاده از تشک و بالش نامناسب ممکن است به ستون فقرات و دیگر نقاط بدن آسیب وارد شود. اگر قصد خرید یک ست خواب استاندارد دارید به شما پیشنهاد می‌دهیم که حتماً به سایت لیتاما مراجعه بفرمایید.