مجله مادر و کودک

لوازم مورد نیاز در زمان غذا خوردن کودک

لوازم مورد نیاز در زمان غذا خوردن کودک

امروزه اکثر خانواده­های ایرانی بعد از بچه دار شدن یا حتی قبل از آن علاوه بر تهیه لباس، به فکر لوازم مورد نیاز در زمان غذا خوردن کودک نیز هستند. لوازم­های مورد نیاز برای کودکان زیر یک و نیم سال با کودکان بالای آن سن می­توان گفت تقریبا متفاوت است. که ما در این مقاله به بررسی برخی از این لوازم پرداختیم.

در این مطلب ما فرض را بر این قرار دادیم که کودک شما سنی بین زیر ۱ تا ۳ سال دارد و بنابر نیاز آن در این دوره زمانی، در ادامه به لوازم مورد نیاز کودک دلبندتان اشاره کردیم پس در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

مخلوط کن غذا برای تهیه غذا

توجه داشته باشید که برای غذادهی به کودک  شیرخوارتان، مخلوط کن غذا یکی از نیازهای اساسی شما است. کودک شما که در بازه سنی ۴ تا ۶ ماه قرار دارد، هنوز از نظر رشد به حدی نرسیده است که بتواند آن غذایی که اعضای خانواده می­خورند را بخورد بنابراین شما باید آن غذاها را به صورت پوره به کودک خود دهید.

برای پوره کردن شما باید مواد غذایی تازه را در ابتدا بخارپز کنید و در مخلوط کن غذا بریزید و آن­ها را میکس و به ذره­های ریز یا همان پوره درآورید تا خوردن غذاهای جامد برای آن آسان شود.

ظرف­ مخصوص ذخیره غذا در فریزر

بعد از اینکه غذای کودک را به مقدار زیاد آماده کردید؛ باید این غذاها را به صورت درستی ذخیره کنید تا خراب نشود البته دقت داشته باشید که اگر قرار نیست غذایی را در ۴۸ ساعت آینده استفاده کنید، باید حتما آن را در فریزر منجمد کنید که سالم بماند. در این مورد پیشنهاد ما استفاده از ظروف شیشه­ای به جای پلاستیکی است که در آن به درستی بسته و امکان نشت از آن وجود نداشته باشد.

پیشبند سیلکونی

یکی دیگر از لوازم مورد نیاز در زمان غذا خوردن کودک پیشبند سیلیکونی ضد آب است. اگر کودک شما هنوز از مواد غذایی مایع استفاده می­کند پیشبندهای پارچه­ای بهترین گزینه است؛ زیرا شما می­توانید بعد از کثیف شدنش آن را بشویید. ولی وقتی کودکتان از مواد غذایی جامد استفاده می­کند پیشبند سیلیکونی ضد آب بهترین گزینه است؛ زیرا از به هم ریختگی حاصل از غذا خوردن کودکتان جلوگیری می­کند.

یکی از مزایای این نوع از پیشبندها قابلیت شستشوی آن­ها است. این پیشبند ضد لک بوده و شما به راحتی می­توانید آن را با آب و صابون بشویید از ویژگی­های این پیشبند می­توان به بزرگ و محکم بودن آن اشاره کرد بزرگی این پیشبند در حدی است که لباس کودک را به طور کامل پوشش می­دهد. این پیشبند در جلوی خود یک جیب دارد که غذاهای کودک در آن  می­ریزد و تمیزکاری را برای شما آسان می­کند.

صندلی بند کودک

بعد از اینکه کودکتان توانست غذای جامد را بخورد، دیگه نوبت آن است که آن را بر روی میز غذا خوری به جمعتان اضافه کنید. صندلی غذای کودک به کمک شما می­آید تا شما به راحتی بتوانید غذای خود را بخورید و در عین حال کودکتان بتواند یاد بگیرد که چطور غذا بخورد.

این صندلی به خاطرداشتن پایه­های بلند سبب می­شود که قد کودکتان به میز ناهار خوری برسد. قبل از خرید این نوع صندلی می­توانید از فروشگاه­های متفاوت قیمت صندلی غذای کودک را مقایسه کنید.

قاشق و چنگال

چنگال و قاشق کودک جزو پر اهمیت ترین لوازم مورد نیاز در زمان غذا خوردن کودک است که به کودکتان کمک می­کنه درستی و به دور از شلختگی غذا بخورد.

شما برای خرید قاشق کودکانه باید بسیار دقت کنید زیرا باید بدانید که کدام قاشق برای کوک شما راحت تر است. اکثر خانواده­ها بارها قاشق را برای کودکشان عوض کردند تا بتوانند یک قاشق مناسب را پیدا کند.

کاسه و بشقاب کودک

از آن جایی که کودکان موقع غذا خوردن بسیار پر حرکت هستند بهتر است از کاسه یا بشقابی استفاده کنید که شکستنی نباشد. در این مورد ما به شما ظروف سیلیکونی را پیشنهاد می­دهیم. این نوع از ظروف­ها بادوام و باکیفیت بوده و حتی می­توانید آن­ها را داخل ماشین ظرفشویی نیز بگذارید.

پستانک عصاره خوری کودک

اکثر خانواده­ها به دنبال خرید عصاره خوری برای کودکان خود هستند. بی شک پستانک عصاره خوری یکی از لوازم مورد نیاز در زمان غذا خوردن کودک است. برای اینکه کودکانتان از طعم میوه­های تازه و تکه­های سبزیجات بهره مند شوند پستانک عصاره خوری کودک بهترین گزینه است. یکی دیگر از مواردی که شما می­توانید از آن استفاده کنید تسکین دادن درد دندان درآوردن کودکتان با استفاده از این پستانک است. با داشتن این مورد شما دیگر ترس و نگرانی این را ندارید که کودکتان با تکه­های میوه خفه شود.

پوره ‌کن غذای کودک

پوره کن دارای یک پایه پلاستیکی است که سبب می­شود در هنگام غذا خوردن فرزندتان، نلغزد. البته باید به این نکته اشاره کرد که داخل آن شیارهایی است که پوره شدن غذا را امکان پذیر می­کند. این وسیله برای غذاهای نرم مانند میوه­ها، سیب زمینی، سبزیجات بخارپز، لوبیا و تخم مرغ کاربردی است.

غذاساز برای کودک

غذاساز کودک این امکان را می­دهد که مواد مغذی و ویتامین­ها برای نوزاد و کودکتان حفظ شود. این دستگاه برقی برای شما بسیاز راحت­تر و آسان­تر از آسیاب دستی کلاسیک است؛ زیرا این ویژگی را دارد که امکاناتی نظیر بخارپز و مخلوط کن را همزمان به شما بدهد.

این وسیله دارای مدل­ها و انواع متفاوتی است که شما با توجه به نیاز خود می­توانید یکی از آن­ها را انتخاب کنید. قیمت غذاساز نوزاد بستگی به ابعاد، ویژگی­ها و غیره دارد. این غذاساز در اندازه­های متفاوت عرضه می­شود که شما متناسب با فضای آشپزخانه خود یکی از آن­ها را خریداری کنید.

لیوان کودکان

لیوان کودک که از لوازم مورد نیاز در زمان غذا خوردن کودک است؛ به کودک شما این امکان را می­دهد که بتواند از شیر خوردن سینه یا شیشه شیر به لیوان معمولی انتقال یابد. لیوان مخصوص کودک انواع و مدل­های متفاوتی دارد که دارای مزایای فراوانی برای فرزند شما است.

به این لیوان­ لیوان آموزشی کودک نیز می­گویند. این نوع از لیوان انواع مختلفی از نی و در دارد و جنس آن از پلاستیک است. این لیوان به کودکتان کمک می­کند که بدون ریختن مایع از آن بنوشد.

سرلاک یا سوپ خوری

بعد از ۶ ماه کودک شما می­تواند علاوه بر شیر مادر از غذاهای کمکی برای افزایش تقویت و رشد استفاده کند؛ معمولا در این سن غذاهای کمکی شامل فرنی، حریره، سوپ، پوره و مواد غذایی رقیق شده است.

سرلاک خوری به شما کمک می­کند که این مواد غذایی گفته شده را بتوانید به راحتی به کودکتان دهید. این محصول دارای قاشق سیلیکونی نرم است که نوزاد شما می­تواند مواد غذایی رقیق شده را به راحتی استفاده کند. سر این محصول طوری طراحی شده که مانع پریدن غذا به گلو می­شود.

مت غذا خوری

برای اینکه کودکتان یاد بگیرد خودش غذای جامد بخورد شاهد این خواهید بود که چقدر دست، صورت و پیشانی خود را پر از لکه­های و خورده تکه­های غذا می­کنند. بی شک این لکه­ها و خرده تکه­ها روی زمین و میزتان می­ریزد و پاک کردن برخی از آن­ها به سختی انجام می­شود.

برای همین مت غذا خوری یکی از لوازم مورد نیاز در زمان غذا خوردن کودک است. مت غذا خوری به آسانی تمیز می­شود و فقط نیاز دارید آن را زیر آب بگذارید تا لکه­ها محو شوند.

نحوه غذا دادن به کودک

اگر قرار است به کودکتان غذای کمکی دهید به او پیشبند ببندید تا از به هم ریختگی­های که قرار است به وجود بیاید جلوگیری کنید. درحالی که کودکتان را بر روی صندلی غذای کودک بنشانید که آن صندلی قابل تنظیم باشد تا بتواند بر روی آن عمود بنشیند.

برای غذا دادن به کودک خود از قاشق کوچک استفاده کنید؛ اگر کودک قاشق را دوست نداشته باشد می­توانید از انگشت خود استفاده کنید. غذای کودک خود را به بخش­های خیلی کوچک تقسیم کنید.

تهیه لوازم مورد نیاز در زمان غذا خوردن کودک

شما برای تهیه لوازم مورد نیاز در زمان غذا خوردن کودک نیاز دارید به فروشگاهی مراجعه کنید که صفر تا صد این لوازم­‌ها را ارائه دهد. لیتاما یکی از فروشگاه­های اینترنتی است که تنوع بسیار زیادی در محصولات مادر و کودک دارد.

از ویژگی­های این فروشگاه که تهیه لوازم مورد نیاز در زمان غذا خوری کودک را برای شما فراهم می­کند؛ می­توان به دسترسی راحت برای خرید، ارائه محصولات اوریجینال و با کیفیت و صرفه جویی در هزینه و زمان که از مهم­ترین­ها هستند، اشاره کرد.

این فروشگاه، به عنوان یک فروشگاه مادر و کودک این امکان را به والدین می­دهد که به انواع پوشک، شیشه شیر، شیر خشک، اسباب بازی، لوازم اتاق خواب، لوازم مادر، کالسکه، محصولات بهداشتی، لباس کودک، لوازم ایمنی و غیره دسترسی داشته باشند.

نتیجه گیری

ما در این مطلب به طور کلی به بررسی لوازم مورد نیاز در زمان غذا خوردن کودک پرداختیم که عبارت است از مخلوط کن غذا برای تهیه غذا، ظرف مخصوص ذخیره غذا در فریزر، پیشبند سلیکونی، صندلی بند کودک، قاشق و چنگال، کاسه و بشقاب کودک، پستانک عصاره خوری کودک، پوره کن غذای کودک، غذاساز برای کودک، لیوان کودک، سرلاک یا سوپ خوری، مت غذا خوری و در آخر نحوه غذا دادن به کودک که امیدواریم برای شما و فرزند دلبندتان کاربردی بوده باشد.