مجله مادر و کودک

شیشه شیر جریان آهسته چیست؟

شیشه شیر جریان آهسته

شیشه شیر جریان آهسته چیست؟ این ابزار به طور متفکرانه طراحی شده است تا نیازهای غذایی منحصربه‌فرد نوزادانی را که از شیر مادر تغذیه می‌کنند، برآورده کرده و در عین حال با محیط زیست مهربان باشد. ما می‌دانیم که نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می‌شوند نیازهای تغذیه خاصی دارند.

در ماه اول زندگی، نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می‌شوند معمولاً حدود ۱ تا ۳ اونس در هر شیردهی مصرف می‌کنند. با رشد آنها، این مقدار به تدریج افزایش می‌یابد، اما به ندرت از ۵-۶ اونس بیشتر از ماه اولیه فراتر می‌رود.

جلوگیری از تغذیه بیش از حد و امتناع از سینه با شیشه شیر جریان آهسته

هنگام شیردهی، تغذیه بیش از حد می‌تواند نگران کننده باشد. نوزادانی که حجم بیشتری از بطری نسبت به آنچه که از سینه به آن عادت کرده‌اند تغذیه می‌شوند، ممکن است احساس ناراحتی کنند و در معرض خطر رد کردن کامل سینه قرار بگیرند. اندازه‌های کوچک این بطری با تشویق حجم‌های کنترل‌شده‌ی تغذیه‌ای که از شیردهی بیشتر تقلید می‌کنند، به کاهش این مشکل کمک می‌کند.

همه بطری‌های جریان آهسته مجهز به سر شیشه با جریان فوق‌العاده آهسته SS هستند که جریان آرام و تدریجی شیر را مانند شیردهی تضمین می‌کند. این انتخاب طراحی از ترجیح جریان جلوگیری می‌کند، یک مسئله رایج که می‌تواند منجر به امتناع نوزادان از سینه به دلیل ترجیح جریان سریعتر از شیشه شیر شود.

مواد شیشهای دوستدار محیط زیست

تعهد ما به رفاه کودک شما همراه با تعهد ما به محیط زیست است. این بطری‌های شیشه‌ای کودک، از شیشه با کیفیت بالا ساخته شده‌اند، ماده‌ای بادوام و سازگار با محیط زیست که ایمنی و بهداشت را برای کودک شما تضمین می‌کند و همچنین زباله‌های پلاستیکی را کاهش می‌دهد.

ویژگی‌های شیشه شیر جریان آهسته در یک نگاه:

 • بطری شیشه‌ای کودک در اندازه‌های انتخاب شده بر اساس الگوهای تغذیه طبیعی نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می‌شوند
 • طراحی شده برای جلوگیری از تغذیه بیش از حد و کاهش خطر امتناع از سینه
 • نوک سینه با جریان فوق آهسته برای تشویق سرعت تغذیه طبیعی
 • با کیفیت بالا و بادوام مواد برای ایمنی، بهداشت و پایداری
 • نشانه‌های حجمی قابل خواندن و آسان برای اندازه‌گیری‌های دقیق
 • طراحی ایمن و ضد نشت برای اطمینان از تغذیه بدون آشفتگی

در لیتاما، رفاه و آسایش کودک شما را در اولویت قرار می‌دهیم و در عین حال تعهد خود را به آینده‌ای سبزتر نشان می‌دهیم. بطری شیشه‌ای کودک ما گواهی بر تعهد ما به ارائه محصولاتی است که از شیردهی پشتیبانی می‌کند و در عین حال مراقب سیاره مشترک خود هستیم. بنابراین، هنگام خرید شیشه شیر  محصولی را انتخاب کنید که به کودک شما و محیط زیست احترام می‌گذارد.

مراقبت و نظافت شیشه شیر جریان آهسته

 1. پس از باز کردن یک بار آن را استریل کنید: یک قابلمه را با آب کافی پر کنید تا محتویات آن غوطه ور شود، آب را به جوش آورده و به مدت ۳ دقیقه بجوشانید. در صورت امکان از استریل کردن معمول خودداری کنید، این امر باعث تخریب بیشتر مواد می‌شود و ممکن است نیاز به تعویض مکرر قطعات داشته باشد. همچنین از هیچ وسیله ضدعفونی کننده روی صفحه یا دستگاه ماشین ظرفشویی استفاده نکنید.
 2. شستشوی معمولی: یک لگن را با آب داغ و صابون ظرفشویی ملایم پر کنید. با استفاده از برس بطری سیلیکونی بطری‌ها را با صابون ظرفشویی MILD با دست بشویید. تنظیمات حرارتی و صابون مورد استفاده در ماشین ظرفشویی می‌تواند باعث تخریب بیشتر مواد شود، توصیه نمی‌گردد، لطفا با دست بشویید! به دلیل جوهر بدون سرب دوستدار محیط زیست که برای بطری‌های ما استفاده می‌شود، آنها نیاز به روال شستشوی ظریف‌تری دارند! همچنین این نکته را نیز در نظر داشته باشید که قیمت آبچکان شیشه ‌شیر بسیار به صرفه بوده و می‌توانید آن را در صفحه محصولات لیتاما بیابید.

اهمیت استفاده از شیشه شیر جریان آهسته

سرعت جریان شیشه شیر نوزاد شما بصورت سرعتی است که در آن شیر انسان یا شیر خشک نوزاد از نوک بطری به داخل دهان نوزاد حرکت می‌کند. سرعت جریان بطری مهم است زیرا اگر خیلی کند باشد ممکن است کودک برای دریافت شیر ​​خیلی سخت تلاش کند.

اگر جریان سرعت داشته باشد، ممکن است با جریان سریعتر مشکل داشته باشند. اکثر شرکت‌های برند بطری، نام نرخ جریان را روی نوک پستانک می‌گذارند. مارک‌های دیگر یک عدد نرخ جریان می‌دهند، مانند ۰، ۱، ۲ یا ۳٫ نام‌ها و اعداد نشان می‌دهند که سرعت جریان چقدر است. تقریباً هر برند بطری یک محدوده سنی را به سرعت جریان خود متصل می‌کند.

انتخاب سر شیشه

هر نوزادی سبک تغذیه خود را دارد. آنها ممکن است بسته به سرعت غذا خوردنشان به سر شیشه کندتر یا نوک بطری سریعتر نیاز داشته باشند. همانطور که در بسته بندی بطری توصیه می‌شود، سرعت ممکن است با سن یا اندازه نوک پستان آنها مطابقت نداشته باشد. با این حال، اکثر نوزادانی که در حدود موعد مقرر به دنیا می‌آیند، می‌توانند از سرعت جریان نوزاد (مانند «سطح ۱» یا «جریان آهسته») چه در نوشیدن شیر انسان یا شیر خشک استفاده کنند.

شیشه شیر جریان آهسته با مارک‌های بطری، اندازه نوک پستان و سبک بطری‌های زیادی برای انتخاب وجود دارند. برخی از بطری‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که شبیه نوک سینه مادر هستند. بطری‌های دیگر برای کاهش قولنج یا ریفلاکس طراحی شده‌اند. یافتن سر شیشه شیر بدون سوراخ مناسب برای هر کودک منحصر به فرد است.

چه زمانی نوک شیشه شیر جریان آهسته را عوض کنیم؟

اگر کودک شما سالم بوده، در حال رشد است و از خوردن شیر با شیشه‌اش لذت می‌برد، باید به سرعت شیر خوردن خود ادامه دهد. اما در پاسخ به این سوال که چه زمانی نوک شیشه شیر را عوض کنیم باید گفت بر اساس سن این نیازی حس می‌شود. با این حال، اگر هر کدام از موارد زیر را احساس کردید لازم است که نوک شیشه عوض شود.

 • زمان بیشتری طول می‌کشد تا غذا خوردن تمام شود
 • مکیدن سریع با تعداد کمی بلع (ممکن است نوک بطری فرو برود)
 • حواس پرتی هنگام غذا خوردن

توجه داشته باشید که گاهی اوقات سرعت جریان نوک پستان می‌تواند برای کودک شما خیلی سریع باشد. اگر هنگام غذا خوردن هر یک از این علائم را نشان دادند، سرشیشه‌ای را امتحان کنید که جریان آهسته‌تری دارد:

 • گلپینگ
 • خفگی
 • بلع سخت
 • سرفه کردن
 • افزایش آب دهان
 • امتناع از خوردن

نشانه‌هایی که نیاز به یک بطری یا سر شیشه جدید دارید

سر شیشه بطری‌هایی که ضعیف یا فرسوده هستند، بیشتر احتمال دارد پاره شوند یا خطر خفگی داشته باشند. آنها باید فورا تعویض شوند و برای تست استحکام، انتهای نوک را به شدت بکشید. نوک بطری باید به شکل اولیه خود بازگردد. اگر نشد، آن را دور بیندازید. علائم زیر نشان می‌دهد که نوک بطری شما ممکن است ضعیف شود:

 • تغییر رنگ
 • چسبندگی یا تورم
 • ترک، پارگی یا شکستگی

اگر بطری نشتی دارد، مطمئن شوید که حلقه یا یقه بطری خیلی سفت یا شل نباشد. اگر بطری نشتی دارد و سیستم بطری دارای درج ضد قولنج است، مطمئن شوید که درج در جای خود قرار دارد. قبل از افزودن شیر مادر یا شیر خشک مطمئن شوید که تمام قطعات بطری در کنار هم قرار گرفته‌اند.

اما شاید این سوال برایتان پیش آمده باشد که پستانک‌های سوراخ گرد چیست؟ سرپستانک‌های حفره‌ای یک سوراخ گرد دارند که وقتی بطری را وارونه نگه می‌دارید، بدون نیاز به مکیدن می‌چکد. خرید پستانک‌های سوراخ‌دار برای نوزادانی که رشد فک کمی دارند، توصیه می‌شود، زیرا برای بیرون آوردن شیر از شیشه، نیازی به مکیدن آن‌قدر زیاد ندارند.

نکات مراقبتی در مورد شیشه شیر جریان آهسته

از آنجایی که نوزادان در اولین سال زندگی خود نسبت به عفونت آسیب پذیر هستند، توصیه می‌شود شیشه شیر نوزاد را پس از هر بار استفاده استریل کنید.

قبل از استریل کردن یا شستشو با شیشه شور کودک، باید شیشه شیر استفاده شده را با پاک کننده مایع با استفاده از برس یا اسفنج با آب گرم بشویید.

می‌توانید شیشه‌ها، سرپستانک‌ها و لوازم جانبی کودکتان را با استفاده از دستگاه ضدعفونی‌کننده استریل کنید یا به مدت ۵ دقیقه در یک تابه بزرگ پر از آب بجوشانید. می‌توانید از تجهیزات استریل کننده برقی UV استفاده کنید، اما توجه داشته باشید که انجام این کار ممکن است محصولات را در معرض فرسودگی زودرس قرار دهد، به خصوص اگر به طور مکرر استریل شوند.

سخن پایانی

شیشه شیر جریان آهسته به طور متفکرانه طراحی شده است تا نیازهای منحصر به فرد نوزادانی را که از شیر مادر تغذیه‌ نموده و با تغذیه ترکیبی تغذیه‌ می‌کنند، برآورده کند. اگرچه سرشیشه هرگز نمی‌تواند دقیقاً مانند سینه باشد؛ اما نوک بطری شیشه شیر جریان آهسته دارای شیب تدریجی است که باعث ایجاد چفت عمیق‌تر‌ می‌شود و تجربه‌ایی شبیه به تجربه طبیعی شیردهی‌ ایجاد می‌کند. شیشه شیر جریان آهسته عرضه شده توسط لیتاما اینجاست تا سفر شیردهی کودک شما را بهبود بخشد.