مجله مادر و کودک

معرفی انواع پارک بازی خانگی برای کودک

انواع پارک بازی خانگی

با افزایش آپارتمان نشینی و کوچک شدن حیاط منازل، نیاز به پارک بازی خانگی بیش از پیش احساس می‌شود. امروزه والدین برای رفع نیازهای کودک خود برای بازی و سرگرمی اقدام به نصب انواع پارک بازی خانگی برای کودک خود کرده‌اند. با وجود این پارک، کودک احساس خوشایندی داشته و خود را سرگرم می‌کنند.‌

زمانی که کودکان شروع به راه رفت می کنند نگه‌داری آنها بسیار دشوار می شود. بچه ها دوست دارند محیط اطراف خود را بصورت مداوم مورد بررسی قرار داده و چیزهای جدیدی را کشف و یاد بگیرند برای نگه داشتن آنها در یک مکان باید از وسایل بازی استفاده کرد.

پارک کودک چیست؟

زمانی که کودک دلبندتان شروع به حرکت یا حتی غلت زدن می‌کند، پدر و مادر می‌توانند از این وسیله کمک بگیرند.‌ البته بسته به اندازه و ارتفاع پارک حتی تا سن ۲ تا ۳ سالگی هم می توان از انواع پارک خانگی کودک استفاده کرد.

پارک بازی کودک ابزاری ساده است که شامل چندین دیواره و یک کفه نرم است. پارک کودک به گونه‌ای طراحی شده تا کودک در حین بازی قادر به خروج از آن منطقه امن تعیین شده توسط پارک بازی نباشد.  در واقع پارک بازی برای نوزاد یک قسمت جداگانه مانند یک اتاقک کوچک ایجاد کرده  تا داخل آن بازی یا استراحت کند، بدون اینکه خطری متوجه او باشد.

کاربرد پارک کودک در منزل

پارک بازی کودک محیط محدودی برای حرکت نوزاد تعیین می‌کند. یعنی والدین می توانند با کمک این وسیله منطقه‌ای ایمن و جذاب برای نوزاد به وجود آورد. والدین می‌توانند کودک را داخل قسمت معینی از منزل قرار دهند تا مطمئن باشند که جای او امن و راحت است.

در این صورت آنها می‌توانند با خیال آسوده به کارهای منزل و یا امور شخصی خود برسند، یل تلویزیون تماشا کنند و یا با دوستی دیدار کنند. در عین حال آسوده خاطر باشند که خطری فرزندشان را تهدید نمی‌کند یا نوزاد لوازم ریزهای روی فرش را داخل دهانش نمی‌گذارد. به اجسام تیز و برنده دست نمی‌زند، به سمت بخاری یا شومینه و به طور کلی اجسام خطرناک نمی‌رود و در مکانی امن مشغول بازی است یا خوابیده است.

همچنین پارک کودک جلوی آشفتگی وسایل کودک و شلوغی خانه را خواهد گرفت. زیرا تمامی اسباب بازی‌های فرزند نازنین شما  در محدوده پارک کودک قرار می‌گیرد. اگر یک پارک بازی که برای کودک تهیه می‌کنید، قدری بزرگ باشد، می‌توانید تا سن سه یا چهار سالگی داخل پارک را با توپ‌های پلاستیکی کوچک پر کنید و پارک را به یک استخر توپ خانگی پر از شادی تبدیل کنید. در هنگام انتخاب انواع پارک بازی خانگی به جنس کودک خود توجه ویژه‌ای داشته باشید.

تجهیزات مورد نیاز برای تاسیس پارک بازی کودک در خانه (انواع پارک بازی خانگی)

ساخت یک پارک بازی خانگی برای کودکان می‌تواند یک تجربه ناب برای این عزیزان باشد. در انتخاب وسایل بازی، باید به تنوع، ایمنی، آموزشی بودن و جذابیت برای کودکان دقت زیادی  کنید. در ادامه، لیستی از جذاب‌ترین وسایل بازی برای ساخت انواع پارک بازی خانگی برای کودکان شرح داده می‌شود.

    ترامپولین

این ابزار بازی شامل یک سطح منعطف با فنرهای مخفی در زیر آن است که به کودکان امکان می‌دهد به طور متناوب و با پرش‌های مختلف، به بالا و پایین پرواز کوتاه داشته باشند.‌

ترامپولین نه تنها روحیه کودکان را شاد می‌کند، بلکه به افزایش تعادل، توانایی‌های حرکتی و همچنین افزایش فعالیت‌های جسمانی آن‌ها کمک زیادی می‌کند. در عین حال، به منظور حفظ امنیت، مهم است که از ترامپولین با کیفیت و مطابق با استانداردهای ایمنی استفاده شود و کودکان همراه با نظارت بزرگترها با آن بازی کنند. ترامپولین در ردیف انواع پارک بازی خانگی است که ممکن است خطراتی برای کودک داشته باشد.

    تاب و سرسره

تاب خانگی کودک وسیله‌ای هیجان‌انگیز است که کودکان را برای چند دقیقه سرگرم و شاد می‌کند. درست است که این نوع از تاب تا ارتفاع زیاد بالا نمی‌آید، اما می‌تواند روحیه کودکان را شاد می‌کند. بنابراین استفاده از تاب کودک گزینه‌ای مناسب برای پارک خانگی به شمار می‌رود.

سرسره‌ کودک نیز از دیگر تجهیزاتی هستند که تجربه‌ای زیبا از سقوط آزاد و سر خوردن روی فضای شیب‌دار را به کودکان می‌بخشند. این دو وسیله بازی نه تنها از لحاظ تفریحی بسیار مفید هستند، بلکه از نظر جسمانی نیز به تقویت عضلات و قدرت کنترل آن‌ها کمک فراوانی می‌کند.

   میز و صندلی

این وسایل نه تنها به کودکان فرصت استراحت بعد بازی را می‌دهند، بلکه به آن‌ها اجازه می‌دهند تا در یک محیط مرتب مشغول بازی‌های گروهی با دوستان خود باشند. میز و صندلی‌ها می‌توانند به عنوان محلی برای چینش اسباب بازی‌ها، نقاشی کردن، حل پازل‌ها و حتی مطالعه‌ی کتاب‌های کودکانه به کار گرفته شوند.

انتخاب میز و صندلی با طراحی جذاب و اندازه‌ی مناسب برای کودکان، نه تنها به آن‌ها احساس آرامش می‌دهد، بلکه به تقویت خلاقیت و نوآوری آنها کمک می‌کند.

    استخر توپ

استخر توپ یکی از انواع پارک بازی خانگی  محبوب برای کودکان است. این وسیله شامل یک استخر کوچک پر از توپ‌های رنگارنگ است که کودکان می‌توانند در آن بازی کنند. استفاده از استخر توپ به کودکان اجازه می‌دهد تا مهارت‌های حرکتی را تقویت کنند، احساس تعامل اجتماعی را تجربه کنند و خلاقیت خود را در بازی با توپ‌ها به کار ببرند.

  صخره‌های مصنوعی

صخره‌های مصنوعی درانواع پارک بازی خانگی می‌توانند برای کودکاپن فرصتی مناسب برای تجربه کوهنوردی و ماجراجویی ارائه دهند. این وسیله بازی‌، شامل سطوح مختلفی از سنگ‌ها و صخره‌های مصنوعی در اندازه‌های گوناگون است که به کودکان فرصت می‌دهد تا در محیطی ایمن و کنترل‌شده، مشغول بازی شوند.

به علاوه، این وسیله بازی می‌تواند از لحاظ خلاقیت و تفکر به کودکان کمک کند، زیرا طراحی مسیرهای مختلف بر روی صخره‌ها و تصمیم‌گیری برای رسیدن به قله‌ها نیازمند تفکر و گاهی چالش است.

   تونل‌های مصنوعی

تونل‌های مصنوعی به عنوان یکی از وسایل بازی پارک خانگی برای کودکان، تجربه‌ای جذاب و ماجراجویی را فراهم می‌کنند. این تونل‌ها اغلب از مواد با کیفیت و محکم تولید می‌شوند و با طراحی‌های جالب و الگوهای جذاب خود، فضای زیبایی به پارک خانگی کودکان می‌بخشند. تونل‌ها به کودکان اجازه می‌دهند تا درون آن‌ها پیاده روی کرده یا خود را مخفی کنند.

   الاکلنگ

الاکلنگ یک وسیله بازی محبوب و شادی‌بخش برای کودکان است که توانایی‌های حرکتی و تعادل کودکان را تقویت می‌کند. این وسیله دارای دو چرخ بزرگ با پایه لاستیکی است که کودکان با ایستادن بر روی الاکلنگ و با حرکت پاها به جلو می‌توانند به سرعت راه بروند.

از ویژگی‌های جذاب الاکلنگ، قابلیت چرخیدن و منعطف شدن در انواع جهت‌ها است که به کودکان فرصت کنترل بهتر و تجربه‌ی زیباتری  از حرکت را می‌دهد. بازی با الاکلنگ علاوه بر سرگرمی، به کودکان کمک می‌کند تا مهارت‌های حرکتی خود را تقویت کنند. الاکلنگ یکی از انواع پارک بازی خانگی است که بزرگسالان هم آن را دوست دارند.

جامپر کودک

جامپرهای کودک دسته وسیعی از وسایل بازی را تشکیل می‌دهند که به کودک عزیزتان اجازه می‌دهند تا در حالی‌که به‌صورت عمودی در جامپر نشسته‌ است، بالا و پایین بپرد. پس در واقع، جامپر نوزاد یک وسیله بازی برای نوزادان است که دارای یک صندلی آویزان است که کودک می‌تواند روی آن بنشیند و با فشار دادن انگشتان پایش روی زمین بپرد.

این صندلی توسط یک چارچوب ساخته شده است. این محصول دارای اسباب بازی‌ها و دکمه‌هایی است تا کودک شما را در حین بازی کردن و پریدن سرگرم کند. جامپر کودک یکی از انواع پارک بازی خانگی است که مورد توجه کودکان قرار گرفته است. بازی جامپر مخصوص کودکان زیر دوسال است.

راکر کودک

کودکان از زمان سه ماهگی خود کم کم شروع به بازی کردن می‌کنند و علاقه خود را به استفاده از وسایل بازی نشان می‌دهند و دوست دارند که با اسباب بازی ها اوقات خود را بگذرانند. یکی از اسباب بازی‌های بسیار دوست داشتنی و جذاب که کودکان علاقه بسیار زیادی به این وسیله بازی دارند راکر کودک است.

تاریخچه این وسیله به حدود قرن ۱۷ میلادی بر‌می‌گردد. این وسیله شباهت زیادی به اسب های مبارزان شوالیه دارد و در واقع راکرها همان اسب های شوالیه ها هستند که به شکل اسباب بازی برای کودکان ساخته شده اند این اسباب بازی یکی از وسایل انواع پارک بازی خانگی است که کودکان زیادی به آن علاقه‌مند هستند. اسب راکر کودک گاهی موقع سوار شدن کودک موزیکال می‌شود.

   کفپوش رولی مخصوص مهد کودک

کفپوش رولی یک انتخاب عالی است تا فضای بازی و آموزشی کودکان ایمن شود. این نوع کفپوش از نوعی مواد با کیفیت و نرم ساخته شده است که به ایمنی وآسایش کودکان در هنگام بازی و حرکت کمک زیادی می‌کند.

این کفپوش به عنوان یک وسیله مقاوم در برابر سایش، ضربه و لغزش عمل می‌کند. برند لیتاما ارائه کننده تمامی محصولات مورد نیاز برای انواع پارک بازی خانگی بوده و اولیای عزیز می‌توانند از این فروشگاه خرید کنند.

سخن پایانی

با افزایش آپارتمان نشینی و کوچک شدن منازل، نباید دنیای جذاب کودکان را فراموش کنیم. با خرید انواع پارک بازی خانگی شادی، نشاط و خلاقیت را به آنان هدیه کنید. با خرید لوازمی مانند اسب راکر، الاکلنگ، استخر توپ، تونل‌ها و صخره‌های کودکانه و تاب و جامپر خلاقیت و مهارت‌های حرکتی را به کودک خود ارزانی دارید. بازی پارکینگ از دیرباز برای کودکان خوشایند بوده و جذاب است. دنیای بی کینه کودکان را با بازی‌های ناب، رنگارنگ کنید.