مجله مادر و کودک

آیا گذاشتن مسواک در نزدیکی وان کودک برای سلامتی ضرر دارد؟

ضرر گذاشتن مسواک در نزدیکی وان کودک

مسواک یک وسیله کاملا شخصی است که باید به خوبی از آن مراقبت شود. این وسیله مهم و حساس می‌تواند عامل انتقال انواع بیماری‌ها باشد. ضرر گذاشتن مسواک در نزدیکی وان کودک بر هیچکس پوشیده نیست. با توجه به اینکه کودکان بسیار کنجکاو هستند، ممکن است مسواک را به دهان خود ببرند. تماس دهان کودک با مسواک موجب بروز بیماری‌های مختلفی مانند اسهال می‌شود‌. در ادامه به بررسی ضررهای قرار دادن مسواک در کنار وام حمام کودک پرداخته می‌شود.

نگه‌داری مسواک در چه مکان‌هایی ممنوع است؟

مسواک وسیله‌ای حساس و مهم است که باید برای نگه‌داری آن دقت زیادی کرد.‌ بدترین مکان‌ها برای قرار دادن مسواک مکان‌های مرطوب و نمناک مانند حمام و سرویس بهداشتی است.‌ بهتر است بدانید سرویس بهداشتی بدترین مکان برای مسواک است.‌

قرار دادن مسواک در مکان‌های نامناسب موجب ابتلای افراد به بیماری‌های خطرناک می‌شود. هر چند خود مسواک تمیز باشد. باز می‌تواند آلودگی، عفونت و باکتری‌های خطرناک را جذب کند.‌ ضرر گذاشتن مسواک در نزدیکی وان کودک و سرویس بهداشتی و حمام به قدری زیاد است که به راحتی نمی‌توان از آن عبور کرد.‌

ضرر گذاشتن مسواک در نزدیکی وان کودک

کودکان بسیار کنجکاو هستند و ممکن است هر چیزی را به دهان خود بگذارند،  زمانی که مسواک را در دسترس فرزندان خردسال خود قرار می‌دهید منتظر عواقب آن باشید. قرار دادن مسواک در دهان علاوه بر انتقال بیماری‌ها ممکن است خطر خفگی را هم برای کودک شما به همراه داشته باشد. ضرر گذاشتن مسواک در نزدیکی وان کودک، زمانی بیشتر به چشم می‌آید که کودک شما تمام ریشه‌های مسواک شما را جویده باشد.

داخل سرویس بهداشتی

شما هر اندازه که مراقب نظافت سرویس بهداشتی منزل خود باشید باز هم امکان رشد باکتری‌ها وجود دارد زمانی که مسواک خود را در پیشخوان سرویس بهداشتی قرار می‌دهید امکان آلودگی و انتقال ویروس وجود دارد‌.

زمانی که در داخل سرویس بهداشتی مشغول مسواک زدن هستید، از کشیدن سیفون خودداری کنید تا ذرات داخل سیفون موجب آلودگی مسواک نشود. ضرر گذاشتن مسواک در نزدیکی وان کودک و سرویس بهداشتی بیشتر از مکان‌های دیگر است.

کنار سطل زباله

از قرار دادن مسواک در حوالی سطل زباله به شدت پرهیز کنید زمانی که درب سطل آشغال را باز می‌کنید ممکن است ذرات باکتری‌های موجود در سطل آشغال توسط مسواک شما جذب شوند. بهتر است مسواک خود را دور از سطل زباله قرار دهید.

کنار ظرفشویی

سینک ظرفشویی آلوده‌تربن مکان  آشپزخانه است. زیرا محل شستن و پاک کردن کثیفی و باکتری ها و غذا می‌باشد. اگر مسواک خود را کنار ظرف شویی آشپزخانه نگه‌داری می‌کنید، به باکتری‌ها فرصت می‌دهید تا به راحتی خود را به مسواک شما برسانند اگر مجبور هستید مسواک خود را در آشپزخانه قرار دهید، بهتر است که یک روکش برای مسواک خود بگذارید یا مسواک را در یک کشو جاسازی کنید.

ضرر گذاشتن مسواک در نزدیکی وان کودک بیشتر از نگه‌داری مسواک در کنار سرویس و سطل زباله نبوده و تمامی این مکان‌ها برای نگه‌داری مسواک کودک و بزرگ‌ترها کاملا  پرخطر هستند.‌

حمام و کنار وان کودک

با توجه به اینکه محیط وان حمام کودک کاملا نمناک است، فرصت رشد انواع باکتری، میکروب و قارچ مهیا می‌باشد. چنانچه مسواک را در این جای مرطوب قرار دهید، امکان آلودگی مسواک بسیار زیاد است. از طرفی با توجه به اینکه وان کودک هم در داخل حمام قرار دارد، می‌تواند محیط بسیار نامناسبی برای مسواک کودک می‌باشد.

ضرر گذاشتن مسواک در نزدیکی وان کودک بسیار زیاد بوده و ممکن است آلودگی‌های ناشی از شست‌وشوی کودک هم به مسواک نفوذ کند. پدر و مادر گرامی می‌توانند با خرید استریل کننده با کیفیت از فروشگاه‌های اینترنتی لیتاما خطر نفوذ میکروب و ویروس را کمتر کنید.

نزدیک به حیوانات خانگی

انسان‌ها علاقه خاصی به نگه‌داری حیوانات دارند، اما بهتر است مسواک خود را دور از این موجودات نگه‌داری کنید. این حیوانات اهلی میکروب، ویروس و باکتری فراوانی را با خود حمل می‌کنند. بسیاری از حیوانات مانند گربه تمایل زیادی به جویدن مسواک دارند. ضرر این حیوانات برای مسواک شما شاید بیشتر از ضرر گذاشتن مسواک در نزدیکی وان کودک باشد، پس اگر چنین حیواناتی دارید، به شدت از مسواک خود مراقبت کنید.

بهترین روش نگهداری مسواک

حال که ضرر گذاشتن مسواک در نزدیکی وان کودک و دیگر مکان‌های پر خطر را دانستید، بهتر است بهترین روش‌های نگهداری مسواک را بدانید.

۱٫شستن مسواک

بعد از هر بار مسواک زدن حتماً به طور کامل مسواک خود را شستشو دهید تا تمام خمیر دندان باقی مانده روی آن کامل از میان برداشته شود.

با توجه به اینکه باکتری‌ها تمایل بسیار زیادی به محیط‌های مرطوب دارند، همواره مسواک خود را خشک نگه دارید.‌ پس از مسواک زدن، آن را داخل درپوش قرار ندهید، چون موجب رشد باکتری می‌شود.‌ قبل از هر بار مسواک کردن می‌توانید آن را با مایع ظرفشویی شست‌وشو دهید و سپس مسواک کنید.

۲٫قرار دادن مسواک به صورت عمودی

بهترین روش نگهداری از مسواک این است که آن را به صورت عمودی قرار دهید. مسواک خود را هرگز روی سطح میز، کابینت و پیشخوان قرار ندهید. برای این کار از یک لیوان استفاده کنید و مسواک خود را درون آن بگذارید.‌ گذاشتن مسواک به صورت عمودی به خشک شدن آن کمک زیادی می‌کند.

۳٫مسواک اختصاصی داشته باشید

مسواک یک وسیله کاملا شخصی است و هرگز نباید از مسواک به صورت مشترک استفاده کنید. و همچنین نباید به دیگران نیز این اجازه را بدهید  از مسواک شما استفاده کنند. اگر چنانچه از مسواک دیگران استفاده کنید، امکان انتقال بیماری‌ها صد در صد افزایش می‌یابد.

۴٫عوض کردن منظم مسواک

همواره سعی کنید به طور منظم هر چند وقت یکبار مسواک خود را عوض کنید. شما هر اندازه که از مسواک مراقبت کنید، باز هم ممکن است میکروب و باکتری روی پرز و برس آن بنشیند. برس مسواک به مرور زمان خراب، خمیده و بی کیفیت می‌شود. بهتر است هر سه ماه یک‌بار مسواک خود را عوض کنید.

بهترین روش برای کاهش میزان باکتری مسواک این است که به طور مرتب، مسواکتان را عوض کنید. اگر پرز مسواک فرسوده شده و یا بیماری خاصی دارید و یا دارای سیستم ایمنی ضعیفی هستید، به طور مرتب باید مسواک خود را عوض کنید. اگر مسواک شما برقی است سر آن را عوض کنید.

بهترین مکان برای نگه‌داری مسواک

نگه‌داری مسواک امری دشوار است. حال که مکان‌های ممنوع برای نگه‌داری مسواک را دانستید و از ضرر گذاشتن مسواک در نزدیکی وان کودک مطلع شدید، بهتر است بهترین مکان برای قرار دادن مسواک را هم بدانید. شما اگر مسواک را در هر جای منزل بگذارید، امکان حضور باکتری وجود دارد، بهتر است مسواک خود را در جای خشک نگه‌داری کنید.

داخل کابینت و دور از ظرفشویی جای بهتری است. برای ضدعفونی کردن مسواک بهتر است از دستگاه ضدعفونی کننده برقی استفاده نمایید. این دستگاه با تاباندن نور ماوراء بنفش میکروب، ویروس و باکتری‌‌ مسواک را از بین می‌برد. گاهی مسواک خود را در معرض نور خورشید هم قرار دهید تا با تابیدن خورشید، علاوه بر خشک شدن میکروب آن هم از میان برداشته شود. خرید استریل کننده هم به ضدعفونی کردن مسواک کمک شایانی می‌کند.

 توصیه مهم برای نگهداری از مسواک

اگر چند مسواک را در یک ظرف نگه‌داری می‌کنید، مراقب باشید تا از هم جدا باشند و به هم متصل نیستند.‌ با چسبیدن مسواک انتقال باکتری و مایعات دهانی افزایش می‌یابد.‌

اگر محصولات بهداشتی و انواع شوینده را در حمام و یا مکان دیگر نگه‌داری می‌کنید، دقت کنید تا مسواک شما در تماس با این مواد قرار نگیرد. اینجاست که بار دیگر متوجه ضرر گذاشتن مسواک در نزدیکی وان کودک می‌شوید.

هنگام رفتن به سفر تلاش کنید که کیفی مناسب سایز مسواک خود داشته باشید تا مسواک شما به راحتی در آن جای گیرد. دقت کنید تا هوای کافی به مسواک شما برسد.‌

زمانی که در جاده هستید سعی کنید مسواک را تا حد امکان از جای خود خارج کنید تا به خوبی خشک شود. همچنین می توانید آن را روی داشبورد ماشین خود قرار دهید، یا به محض رسیدن به مقصد، آن را بیرون بیاورید.

 مراقبت از دندان کودکان

زمان مناسب برای مسواک زدن کودکان ۳ تا ۴ دقیقه است.‌ استفاده از خمیردندان برای کودکان مفید است مسواک کودکان هم باید جداگانه بوده   و کسی نباید از مسواک دیگری استفاده نماید.

اگر کودک قادر به نگهداری خمیر دندان در دهان است، مراقب و پرستار کودک در منزل برای هر بار مسواک کردن تنها به اندازه یک  نخود، خمیر دندان مصرف شود.‌

مراقب و پرستار  کودک بایستی مواظب باشند  در کودکانی که خمیر دندان را قورت می‌دهند بهتر است تا رفع این عادت، از خمیر دندان استفاده نشده یا از خمیر دندان فاقد فلوراید استفاده گردد.

پدر، مادر و پرستار کودک باید با توجه ضرر گذاشتن مسواک در نزدیکی وان کودک و مکان‌های پرخطر دیگر، از مسواک کودکان به خوبی مراقبت کنند تا خطری سلامتی کودکان را تهدید نکند. در زمان خرید مسواک به قیمت مسواک کودک چندان اهمیت ندهید و بهترین محصول را انتخاب کنید.

سخن پایانی

مسواک یک وسیله کاملا شخصی است که باید از آن به خوبی مراقبت شود. نگه‌داری مسواک امری دشوار است. باکتری‌ها، میکروب‌ها و ویروس‌ها در مکان‌های مرطوب و نم‌دار رشد می‌کنند، اگر چنانچه مسواک را در مکان‌هایی مانند حمام، سرویس بهداشتی و یا کنار سطل زباله قرار دهیم، فرصت آلودگی را به مسواک خود داده‌ایم.

 وان کودک یکی از مکان‌های ممنوع برای نگه‌داری مسواک است. ضرر گذاشتن مسواک در نزدیکی وان کودک آنقدر زیاد است که سلامت دهان و دندان کودک را به خطر خواهد انداخت.