مجله مادر و کودک

شیشه شیر بچه تا چند ماه قابل استفاده است؟

تاریخ مصرف شیشه شیر بچه

یکی از مهم‌ترین مسائلی که پدر و مادر در زمان شیردهی به کودکان خود باید بسیار به آن توجه کنند، مدت زمان استفاده از شیشه شیر بچه است و این‌که در زمان معین سر شیشه و شیشه ‌شیر را تعویض نمایند. از این رو توجه به تاریخ مصرف شیشه شیر بچه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. زمان تعویض شیشه ‌شیر و سر شیشه بستگی به عوامل مختلفی دارد.

یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که با گذشت تاریخ مصرف شیشه شیر بچه ایجاد می‌شود وجود و رشد میکروب‌ها در قسمت‌های بریده شده یا ساییده شده شیشه ‌شیر خواهد بود. وجود این میکروب‌ها منجر به بروز انواع  بیماری‌های گوارشی و دل‌درد نوزادان می‌شود.

البته تفا‌وت در نوع جنس بدنه شیشه‌ شیر، زمان استفاده و میزان استفاده از شیشه‌های شیر بچه متفاوت است. و تمام این عوامل در تاریخ مصرف شیشه شیر بچه اثرگذار خواهد بود. بهتر است بدانید عدم رعایت درست موارد بهداشتی با گذشت زمان منجر به بروز بیماری‌های میکروبی در کودکان خواهد شد.

در نتیجه توجه به این موضوع بسیار مهم است. در این مطلب ما قصد داریم به شما بیاموزیم که شیشه شیر بچه تا چند ماه قابل استفاده است و در چه زمانی والدین باید سر شیشه و شیشه‌ شیر نوزادان خود را تعویض کنند. اگر شما هم جز افرادی هستید که از زمان تعویض شیشه ‌شیر فرزند خود آگاهی ندارید، بهتر است برای کسب اطلاعات مفید تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

معرفی انواع مختلف شیشه شیر

شیشه ‌شیر شیشه‌ای

 انواع شیشه شیر در متریال و کیفیت متنوع در بازار موجود است، باید بگوییم  در ساخت شیشه ‌شیر شیشه‌ای از موادی استفاده می‌شود که برای کودک ضرری ندارد. تاریخ مصرف شیشه شیر بچه از نوع شیشه‌ای بسیار زیادتر از سایر مدل‌های شیشه شیر است، این مدل مقاومت خوبی دارد و همان‌طور که گفتیم نیازی به تعویض زودهنگام آن‌ها نخواهد بود.

البته شیشه شیر شیشه‌ای برای کودکان شاید کمی سنگین باشد. از سوی دیگر ایجاد شکستگی یا پریدگی در آن‌ها ممکن است منجر به ایجاد آسیب به کودکان شود.

شیشه‌ شیر ترکیبی

این مدل از شیشه شیر به صورت ترکیبی بوده، به این معنا که شیشه ‌شیر شیشه‌ای با روکش سیلیکونی ترکیب شده است. و این عمل احتمال شکستن شیشه ‌شیر را بسیار کاهش داده است. بهتر است بدانید وجود سیلیکون در ساخت این نوع شیشه‌ها به راحتی گرمای شیشه را به دست کودک منتقل نخواهد کرد.

شیشه ‌شیر پلاستیکی

برای ساخت شیشه ‌شیرهای پلاستیکی موادی مثل پلی‌اتیلن و یا پلی‌پروپیلن مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از این مواد در فرآیند ساخت شیشه برای کودکان ضرری نخواهد داشت.

در ساخت و تهیه برخی از وسایل از موادی مانند پلی‌کربنات استفاده می‌شود که پلی‌کربنات برای کودکان ضرر دارد. معمولا تاریخ مصرف شیشه شیر بچه از نوع پلاستیکی زودتر فرا می‌رسد و بهتر است آن را زودتر تعویض کنید.

 شیشه‌های شیر پلاستیکی در اندازه‌های مختلفی در بازار موجود هستند. بهتر است به این نکته توجه داشته باشید که شستن این نوع از شیشه‌ها با آب داغ بهداشتی نبوده، زیرا در دمای بسیار بالا ترکیب این نوع از شیشه‌ها بهم می‌ریزد. وزن شیشه‌های پلاستیکی  سبک است و از قیمت پایینی برخوردارند.

 همان طور که می‌دانید شیشه‌های پلاستیکی نشکن بوده و رطوبت را به خود جذب نمی‌کند اما با گذشت زمان خراشیده می‌شوند و ممکن است بو بگیرند. والدین باید آگاهی داشته باشند که هر شیشه ‌شیری مناسب هر نوزادی نخواهد بود، داشتن اطلاعات از نوع شیشه ‌شیر نوزادان در زمان انتخاب می‌تواند به سلامت فرزند شما کمک کند.

پس به والدین عزیز توصیه می‌کنیم برای نوزاد خود از دو تا سه شیشه و در اندازه‌های مختلف استفاده کنند و با توجه به در نظر گرفتن سلامت و راحتی هرچه بیشتر نوزاد در انتخاب شیشه ‌شیر دقت لازم را به عمل آورند.

اجزا تشکیل‌دهنده شیشه شیر بچه

شیشه شیر بچه از چهار قسمت تشکیل شده است:

-بطری: نگهدارنده مایع شیر است.

-سر شیشه: با استفاده از سر شیشه بچه مایع داخل بطری را میخورد.

-سرپیچ: قسمتی از شیشه شیر است که با چرخاندن آن، سر شیشه در جای خود قرار خواهد گرفت.

-درپوش: درپوش مانع از تماس سر شیشه با گرد و غبار می‌شود.

بهتر است والدین هر چند روز یک‌بار شیشه ‌شیر کودکان خود را بررسی کنند. اگر در سر شیشه نوزادان پارگی ایجاد شود و والدین از این موضوع آگاه نباشند این امر منجر به آسیب رساندن به نوزاد خواهد شد.

در ادامه شما را با زمان  تاریخ مصرف شیشه شیر بچه و برخی از نشانه‌های آسیب دیدگی سر شیشه آشنا می‌کنیم.

نشانه‌های آسیب دیدن سر شیشه

سر شیشه یکی از مهم‌ترین قسمت‌های شیشه شیر کودک است، چرا که تاثیر بسیار مستقیمی در راحت مکیدن شیر و به اندازه خوردن آن دارد، نمایان شدن آسیب در قسمت سر شیشه می‌تواند فرا رسیدن تاریخ مصرف شیشه شیر بچه را به والدین اعلام کند.

جریان سریع شیر

یکی از رایج‌ترین راه‌هایی که والدین می‌توانند این مشکل را تشخیص دهند، این است که پس از پر کردن شیشه با شیر، مقداری از آن را روی دست خود ریخته، در صورتی که شیر به‌ صورت قطره ‌قطره از سر شیشه خارج شود، نیازی به تعویض آن نخواهد بود. اما اگر شیر به صورت مداوم خارج شود، حتما زمان تعویض سر شیشه  فرا رسیده و باید از سر شیشه دیگری استفاده نمایید.

نازک شدن سر شیشه

از نشانه‌های اولیه آسیب دیدن این قسمت از شیشه شیر نازک شدن آن است. راهی بسیار آسان که والدین قادر هستند از نازک شدن سر شیشه نوزاد خود مطلع شوند، جمع کردن نوک سر شیشه است. اگر بعد از فشار دادن نوک سر شیشه، به حالت اول خود برگشت، سر شیشه مشکلی نداشته و سالم است. در این صورت نیازی به تعویض سر شیشه نخواهد بود.

کدر بودن سر شیشه نوزاد

والدین بعد از مدتی که از شیشه شیر  استفاده کردند، باید میزان، شفاف بودن شیشه ‌شیر و تغییر رنگ سر شیشه کودک را نسبت به روز اول مقایسه کنند. در صورت کدر شدن رنگ سر شیشه و شیشه شیر والدین باید بدانند که تاریخ مصرف شیشه شیر بچه سر آمده و می‌بایست آن را تعویض کنند.

چسبندگی و باد کردن سر شیشه

 بعد از دیدن این نشانه‌ها، چسبندگی یا باد کردن سر شیشه والدین سریعا باید به تعویض آن اقدام کنند.

ترک و پارگی سر شیشه

 هر چند وقت یک‌بار والدین باید سر شیشه شیر نوزاد خود را بررسی کنند تا از عدم پارگی آن اطمینان حاصل نمایند. به دلیل این‌که پاره شدن سر شیشه منجر به زخم شدن دهان نوزادشان می‌شود.

افزایش سن کودک

پدر و مادر حتما باید به این نکته توجه کنند که مطابق با سن فرزند خود، شیشه‌ شیر تهیه کنند. گاهی اوقات کودکان مدت زمان کمتری از شیشه شیر استفاده می‌کنند. این در حالی است که والدین فکر می‌کنند شیشه شیر در حد نو خواهد بود. اما در هر حالت بعد از مدتی به علت محدودیت زمان انقضا، تاریخ مصرف شیشه شیر بچه می‌گذرد.

تاریخ مصرف شیشه شیر بچه و زمان تعویض آن

مواردی ممکن است به وجود بیاید که باعث آسیب رسیدن به لب و دهان کودک شما شود، که عبارتند از:

ایجاد ترک و لب پر شدن شیشه ‌شیر نوزاد

ایجاد خش در شیشه شیر نوزاد

شکسته شدن شیشه ‌شیر نوزاد

والدین باید در نظر داشته باشند که خش خوردگی‌های قدیمی، ممکن است محل تجمع میکروب‌هایی در آن فضا شود. پس یکی از بارزترین نشانه‌هایی که گذشتن تاریخ مصرف شیشه شیر بچه را مشخص می‌کند وجود خط و خش بر روی شیشه‌ شیر است.

 شیشه‌ شیرهای مسافرتی، حدود ۵ الی ۱۰ بار قابل استفاده هستند. به دلیل مواد مورد استفاده در داخل این محصولات عمر آن‌ها کمتر خواهد بود.

ویژگی‌های سر شیشه مناسب

با در نظر داشتن این نکته که سر شیشه مانند پستانک ممکن است  مدت زمان زیادی در دهان نوزاد قرار می‌گیرد، بسیار مهم است که برای ساخت آن از مواد تشکیل‌دهنده مناسبی استفاده نمود.

در حال حاضر اکثر شرکت‌های معتبر برای ساخت سر شیشه از مواد سیلیکونی  استفاده خواهند کرد. در این صورت کیفیت بالای متریال باعث می‌شود تاریخ مصرف شیشه شیر بچه دیرتر فرا رسیده و این مواد هیچ ضرری برای کودکان نخواهد داشت. با توجه به انواع مختلف مدل‌های سر شیشه موجود در بازار، سر شیشه‌هایی که بیشترین شباهت را به سینه مادر دارند، برای استفاده کودکان از محبوبیت بالاتری برخوردار هستند.

امروزه فروشگاه‌های معتبری مانند لیتاما که در تلاش هستند بهترین خدمات را به مشتریان خود ارائه دهند سر شیشه‌های  ایده‌آل را از بهترین جنس مطابق با میزان سن کودکان و رنج سنی آن‌ها شماره‌گذاری کرده‌اند و در اختیار والدین قرار می‌دهند که بهترین استفاده را برای کودکان داشته باشد تا در زمان استفاده کودک احساس راحتی کند. علاوه بر این والدین این امکان را دارند که محصولات دیگری مانند پستانک نوزاد را نیز از این مجموعه معتبر تهیه نمایند.

با توجه به اینکه والدین مجبور هستند روزی چندبار از شیشه ‌شیر کودک استفاده کنند، یکی از ویژگی‌های مهم یک شیشه ‌شیر ایده‌آل، سرهم ‌بندی کردن راحت آن است.

سر شیشه مناسب باعث می‌شود که نوزادان نفخ نداشته باشند. خاصیت کشسانی و منعطف بودن سر شیشه نفخ نوزاد را نیز کمتر می‌کند.

اگر سر شیشه کدر و بودار شده باشد منجر به پس زدن کودک خواهد شد. پس سر شیشه مناسب باید بدون بو باشد. والدین باید دقت لازم را برای شستن و تمیز نگه‌داشتن سر شیشه به کار گیرند. استفاده از شیشه شور کودک در تمیز کردن مناسب شیشه شیر کمک بسیار بزرگی برای والدین است.

سر شیشه ایده‌آل عمر مفیدی دارد و تعویض دیرهنگام شیشه ‌شیر ممکن است  باعث ایجاد بیماری‌های گوارشی در کودکان شود.

نشتی نداشتن و عبور به اندازه مایع درون شیشه از سر شیشه مانع خفگی کودک خواهد شد.

جمع بندی

بر اساس توضیحاتی که دادیم والدین عزیز در رابطه با تاریخ مصرف شیشه شیر بچه آگاهی بیشتری کسب می‌کنند. همان‌طور که بیان کردیم زمان تعویض شیشه ‌شیر و سر شیشه بسته به عوامل مختلفی است.

توصیه می‌کنیم برای خرید شیشه شیر کودک و دیگر محصولات مورد نیاز تا حد امکان به فروشگاه‌های معتبر مراجعه کنید تا محصول با کیفیتی را تهیه کنید و در تمیز نگه‌داشتن آن برای سلامتی کودک خود کوشا باشید.