مجله مادر و کودک

پارک بازی یا جامپر کودک؟‌ کدام یک برای بازی کودک مناسب است؟

پارک بازی یا جامپر کودک

زندگی پر دغدغه امروزی فرصت بازی و طبعیت گردی را از خانواده‌ها و کودکان گرفته است. والدین برای سرگرم کردن کودکان اقدام به تهیه پارک بازی در منازل نموده‌اند. گاهی سلیقه‌‌ها متفاوت بوده و افراد انتخاب‌های مختلفی در نوع و وسیله بازی دارند. پارک بازی یا جامپر کودک سوالی است که تمامی والدین و صاحبان مهد کودک‌ها با آن مواجه هستند. هر یک از این دو محصول دارای معایب و مزایایی هستند. این دو در  دوره سنی خاصی مورد بهره برداری قرار می‌گیرند و پس از مدتی کودک به آنها نیازی نخواهد داشت.

جامپر کودک چیست؟

دنیای اسباب بازی کودکان بسیار نشاط آور و متنوع است. در میان هزاران وسیله جذاب و دوست داشتنی جامپر کودک مورد توجه گروهی از اولیا قرار می‌گیرد. کودکان با کمک جامپر تاب می‌خورند و به چپ و راست می‌چرخند. جامپر کودک یک صندلی بسیار نرم آویزان یا معلق دارد که کودک روی آن جای گرفته و با فشار دادن انگشتان خود به زمین به آرامی تکان می‌خورد.‌

این وسیله بازی‌ با کشی محکم به چهار چوب درب وصل شده و شرایط تاب خوردن کودک دلبند شما را مهیا می‌کند.‌ نمونه‌هایی از این محصول دارای امکانات نواختن موزیک و قصه گویی هستند. در پاسخ به سوال پارک بازی یا جامپر کودک باید گفت هر یک دارای ویژگی‌های خاصی هستند که در صورت امکان بهتر است از هر دو کمک گرفته شود.

مزایای جامپر کودک

کودکی که در حال راه افتادن است، هیچان زیادی دارد و دوست دارد قدم بردارد. زمانیکه‌ کودک داخل جامپر قرار می‌گیرد، پای خود را به زمین فشار می‌دهد تا حرکت کند، گاهی هم آویزهای بالای سرش، خوشی و شادی او را بیشتر می‌کند. مزایای جامپر کودک شامل:

خواب آسان

زمانی که کودک در داخل جامپر قرار می‌گیرد،  تلاش و فعالیت زیادی کرده و  به سختی پاهایش را به زمین می‌رساند. وقتی فعالیت بدنی کودک افرایش یابد، احساس خستگی کرده و در نتیجه خواب خوب و عمیقی خواهد داشت. زمانی که جسم خسته شود، خواب عمیق شده و به رشد سلول‌های مغز کمک بیشتری  می‌‌شود. خواب امن و راحت در پارک بازی یا جامپر کودک؟ هر وقت که کودک اقدام به فعالیت بدنی کند، ممکن است خواب بهتری داشته باشد، اما زمانی که کودک سوار تاب جامپر می‌شود، بیشتر خسته شده و خواب بیشتری خواهد داشت.

کمک به استقلال کودک

کودک از زمان تولد تا حدود ۶ ماهگی همواره در آغوش پدر و مادر پرورش یافته و دور از آنها نبوده‌ است. قرار دادن کودک در داخل جامپر فرصتی است تا مدت زمان کوتاهی درون آن وسیله بازی تنها باشد. جای کودک در داخل جامپر ثابت است و مدت زمان کمی، مادر می‌تواند به امور منزل بپردازد. این اولین قدم برای استقبال کودک محسوب می‌شود.

تقویت هوش کودک

نمونه‌هایی از جامپر‌ها دارای اسباب‌بازی‌های متنوعی هستند. طراحان این وسیله دوست داشتنی با هدف تقویت هوش و مهارت‌های شناختی کودک اقدام به تعبیه موسیقی در آن کرده‌اند. کودک با شنیدن صدای موسیقی، تلاش می‌کند تا حرکاتش را با موسیقی هماهنگ کند. این تحرک فرصتی مناسب برای تقویت جسم و روح کودک است. پارک بازی یا جامپر کودک؟ اگر به دنبال تقویت هوش کودک هستید، جامپر یک گزینه عالی است، اما بهتر است کودک از هر دو وسیله استفاده کند.

افزایش حرکت در بالا تنه

بعضی از مدل‌های جامپر دارای لوازم زیبا و رنگارنگی در بالای سر نوزاد هستند. کودک در حالی که اقدام به حرکت می‌کند، سرش را به بالا گرفته و دستانش را تکان می‌دهد. این حرکت مداوم موجب تقویت بالاتنه کودک خواهد شد.

معایب جامپر

جامپر وسیله‌ای است که در دوره سنی کوتاهی به کار گرفته می‌شود. از طرفی استفاده زیاد از این محصول خطرات جدی برای کودک به همراه دارد. با توجه به اینکه این محصول دوره کوتاهی مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد، یک هزینه اضافی برای خانواده است. در سال‌های اخیر نمونه‌های از این محصول تولید شده‌اند که قابلیت تبدیل شدن به تخت و یا میز را دارند که مقرون به صرفه هستند و والدین می‌توانند آن را خریداری کنند.

کم بودن ظرفیت تحمل وزن

این محصول دارای ظرفیت کمی بوده و تا ۱۲ کیلوگرم بیشتر تحمل ندارد. با توجه به اینکه گروهی از کودکان خیلی سریع رشد می‌کنند، این وسیله توانایی تحمل ظرفیت محدودی را دارد.

خطر آسیب دیدگی لگن و مفاصل پا

زمانی که کودک داخل جامپر قرار می‌گیرد به اجبار به روی انگشت پایش می‌ایستد. این حرکت موجب فشار به عضلات پشت پا می‌گردد. از طرفی زمانی که کودک می‌ایستد، استخوان‌های لگن حالت طبیعی ندارند با توجه به این خطرات پزشکان توصیه می‌کنند که کودک در طول روز بیشتر از ۳۰ دقیقه و در دو مرحله داخل جامپر به بازی مشغول نشود.

پارک بازی کودک

زمانی که کودک شروع به حرکت می‌کند، به هر چیزی دست می‌زند، لوازم خطرناک به دهان می‌گذارد. ممکن است پدر و مادر نتوانند برای مدت طولانی به دنبالش حرکت کنند و مراقبش باشند. اگرچه مادر این فرشته دلسوز همواره در پی کودک است، اما محافظت از کودک بدون اسباب بازی و لوازم مورد علاقه‌اش امری دشوار است.

برای آسان شدن کار مادر، والدین اقدام به خرید و تهیه پارک بازی در منزل می‌کنند. این پارک دارای حفاظ بوده و کودک به راحتی در آن به بازی و هیجان می‌پردازد. با توجه به اینکه  پارک بازی دارای حفاظ است، در جواب سوال بیشتر پدران و مادران که می‌پرسند؛ پارک بازی یا جامپر کودک باید گفت: امنیت پارک بازی بیشتر از جامپر بوده و خیال پدر و مادر از هر جهت راحت است. خطر سقوط و درد عضلات و خستگی مفرط از کودک به دور است.

مزایای پارک بازی

کاوش، دقت و هیجان کودک موجب به هم‌ریختگی فضای منزل می‌شود، به همین دلیل پدر و مادر تصمیم به راه‌اندازی پارک کودک می‌کنند تا وقت زیادی را صرف جمع آوری لوازم منزل نکنند.

قابلیت جا به جایی

دیواره‌های پارک بازی به آسانی از یکدیگر جدا شده و مجدد قابل اتصال است. یعنی والدین می‌توانند به راحتی آن را از مکانی به مکان دیگر انتقال دهند.

ایجاد یک فضای امن

زمانی که کودک در داخل فضای پارک قرار می‌گیرد، هیچ خطری تهدیدش نکرده و به راحتی در آن محیط حفاظ‌دار به بازی مشغول می‌شود. در این شرایط امکان دست یافتن به اجسام خطرناک را نداشته و خرده ریز فرش را هم به دهان نمی‌گذارد.

امکان استفاده از لوازم دیگر در داخل پارک

زمانی که کودک در داخل پارک مشغول بازی است، پدر و مادر می‌توانند از اسباب‌بازی های دیگر مانند توپ، خانه سازی و یا سرسره، یک پارک حقیقی برایش بسازند. سرسره بازی کودک در پارک، بازی مهیجی است که به راحتی قابل انجام در داخل پارک بازی منزل است. باز هم این سوال در ذهن می‌گذرد که پارک بازی یا جامپر کودک بخریم؟ با بازی جامپر ممکن است کودک محدود به یک نوع بازی شود، اما در پارک بازی فرصت بازی‌های دیگر هم وجود دارد.

 پارک بازی یا جامپر کودک

 با انتخاب پارک بازی و جامپر برای کودک دلبند خود می‌توانید تفریحی شاد و هیجان‌انگیز را برای او به ارمغان بیاورید. هر یک از این دو تفاوت‌ها و ویژگی‌های خاص خود را دارند. یکی موجب افزایش استقلال شده و دیگری هیجان کودک را تخلیه می‌کند.

پارک بازی‌ها معمولاً شامل انواع وسایل و بازی‌های مختلفی مانند توپ و  سرسره هستند، اما جامپر کودک یک وسیله انفرادی است که در مدت کوتاهی کودک روی آن می‌نشیند. جامپر یک وسیله‌ای است که ممکن است کودک را خسته کند، اما پارک بازی دارای محیطی است که کودک می‌تواند در داخل آن بنشیند، دراز بکشد و یا با کودک دیگری بازی کند.

در جواب سوال اغلب کاربران که می‌پرسند، پارک بازی یا جامپر کودک باید گفت: در جامپر خطر آسیب به عضلات پا و لگن وجود دارد، اما در پارک بازی کودک به هر حالتی که دوست دارد به بازی مشغول می‌شود. اگر به دنبال تقویت استقلال کودک هستید، جامپر کودک گزینه مناسبی است و اگر به دنبال زمان بیشتری برای کار و امور منزل هستید، پارک بازی مکانی است که شما به راحتی می‌توانید کودک را در آنجا رها کنید.

تاب جامپر کودک وسیله‌ای شخصی و تکی است که کودک در آن به تنهایی قرار می‌گیرد و در دوره کوتاهی قابل استفاده می‌باشد، اما پارک بازی تا ۳ سالگی مورد بهره برداری قرار می‌گیرد. در پاسخ به افرادی که به شرایط اقتصادی خانواده اهمیت می‌دهند و می‌پرسند پارک بازی یا جامپر کودک بهتر است بگوییم، جامپر کودک در دوره کوتاهی به کار آمده و خیلی زود کنار گذاشته می‌شود.

شما می‌توانید با خرید لوازم مورد نیاز خود از برند لیتاما بهترین اسباب‌بازی‌ها مانند راکر، جامپر و تاب به نیازهای کودک خود پاسخ دهید‌. کارشناسان این برند، می‌توانند به سوال پارک بازی یا جامپر کودک به درستی پاسخ دهند و مشتریان را به درستی راهنمایی کنند. پدر و مادرانی که تصمیم به خرید راکر و یا پارک بازی دارند، قیمت راکر اسب، پارک، سرسره و انواع محصولات دیگر در این فروشگاه مناسب است.

سخن پایانی

زندگی پر فشار امروزی مانع حضور کودکان و پدر و مادر در فضای باز و پارک می‌شود. بسیاری از پدر و مادرها برای رفع این مشکل اقدام به آوردن پارک کوچک به منزلشان می‌کنند اما همواره این سوال به ذهن متبادر می‌شود که پارک بازی یا جانپر کودک؟ کدامیک را خریداری کنیم؟ این دو محصول دارای مزایا و معایبی هستند.

والدینی که شرایط اقتصادی خوبی دارند و یا فضای منزلشان بزرگتر است، می‌توانند از هر دو محصول کمک بگیرند. زمانی که کودک از پارک بازی یا جامپر استفاده می‌کند، هوشش تقویت شده، هیجانش تخلیه می‌شود، خواب راحتی دارد و یک دوره کودکی پر نشاطی را تجربه می‌کند.‌