مجله مادر و کودک

سه وسیله مهم و مورد نیاز برای نوزاد

وسیله های مهم و مورد نیاز برای نوزاد

وسیله های مهم و مورد نیاز برای نوزاد چیست؟ با نزدیک شدن به تولد نوزاد، کارهای زیادی برای انجام دادن وجود دارد و جمع آوری همه آن وسایل ضروری برای نوزاد تازه متولد شده می‌تواند کاری دلهره‌آور باشد. از این چک لیست نوزاد تازه متولد شده برای کشف چیزهایی که در طول سه ماه اول زندگی با کودک خود نیاز دارید، به علاوه برخی چیزهای خوب دیگر که باید در نظر بگیرید، استفاده کنید.

لیست ما شامل اقلامی است که کودک شما در بدو تولد به آن نیاز دارد. هنگامی که این ملزومات را داشته باشید، برای روزی که می‌توانید نوزاد خود را به خانه بیاورید، آمادگی بیشتری خواهید داشت.

معرفی وسیله های مهم و مورد نیاز برای نوزاد

شیشه داروخوری

یکی از وسیله‌ های مهم و مورد نیاز برای نوزاد، شیشه دارو خوری است؛ شما انتخاب‌های زیادی در مورد شیشه داروخوری نوزاد دارید، بنابراین سخت است که بدانید چه چیزی بخرید. شما می‌توانید از چندین شکل و اندازه بطری به عنوان شیشه داروخوری نوزاد استفاده کنید:

بطری‌های استاندارد دارای طرفین صاف یا کمی گرد هستند. آنها به راحتی تمیز و پر می‌شوند و می‌توانید میزان شیر در بطری را مشخص کنند.

بطری‌های زاویه‌دار به راحتی در دست قرار می‌گیرند و دارو در انتهای بطری جمع می‌شود. این موضوع به جلوگیری از مکیدن هوا توسط کودک شما کمک می‌کند. پر کردن این بطری‌ها سخت‌تر است و باید آن‌ها را در یک طرف نگه دارید یا از قیف استفاده کنید.

بطری‌های پهن، دهانه‌ای پهن دارند و کوتاه و چمباتمه هستند. گفته می‌شود که آنها بیشتر شبیه سینه مادر خواهند بود.

بطری‌های تهویه دار، دارای سیستم تهویه در داخل هستند تا از ایجاد حباب هوا جلوگیری کند. گفته می‌شود آنها به جلوگیری از قولنج کمک خواهند کرد، اما این موضوع ثابت نشده است. این بطری‌ها دارای دریچه داخلی مانند نی هستند، بنابراین قطعات بیشتری برای پیگیری، تمیز کردن و مونتاژ خواهید داشت.

وقتی کودک شما کوچک است، با بطری‌های کوچکتر ۴ تا ۵ اونسی (۱۲۰ تا ۱۵۰ میلی لیتری) شروع کنید. با افزایش اشتهای کودک، می‌توانید به شیشه‌های بزرگتر ۸ تا ۹ اونسی (۲۴۰ تا ۲۷۰ میلی لیتری) بروید.

نظافت و مراقبت شیشه داروخوری نوزاد

این نکات می‌تواند به شما کمک کند که پس از خرید داروخوری نوزاد که یکی از مهمترین وسیله‌ های مهم و مورد نیاز برای نوزاد است، با خیال راحت از شیشه داروخوری و شیردوش‌های نوزاد مراقبت کرده و آنها را تمیز کنید:

-هنگامی که برای اولین بار بطری و شیردوش می‌خرید، آنها را استریل کنید.

-بطری‌ها را بلافاصله بعد از استفاده تمیز و استریل نمایید تا شیر بر روی آن خشک نشده و بر روی بطری نچسبد. بطری‌ها و سایر قسمت‌ها را با صابون و آب گرم بشویید.

-اگر روی بطری‌ها و شیردوش‌ها برچسب «مناسب در ماشین ظرفشویی» نوشته شده است، می‌توانید آن‌ها را در قفسه بالایی ماشین ظرفشویی بشویید و خشک کنید.

-توجه داشته باشید که شیردوش‌های ترک خورده یا پاره شده را بیرون بیاندازید. تکه‌های کوچک شیردوش می‌تواند جدا شده و باعث خفگی شود.

-بطری‌های ترک خورده یا خرد شده را که می‌تواند شما یا کودکتان را نیشگون بگیرد یا پوست آنها را برش دهد، بیرون بیاورید.

-همیشه قبل از دست زدن به بطری‌ها و شیردوش‌ها، دست‌های خود را کاملا بشویید.

دندان گیر نوزاد

یکی دیگر از وسیله‌ های مهم و مورد نیاز برای نوزاد، دندان گیر است، این وسیله یک ابزار سیلیکونی است که لثه درد را تسکین می‌دهد و تحریک حسی را ارائه خواهد داد. مواد مهره‌های سیلیکونی بافت جذابی برای دهان و دندان درآوردن ایجاد می‌کند. انواع دندان گیر نوزاد را می‌توانید در وب سایت لیتاما مشاهده نمایید.

چه زمانی نوزادان شروع به دندان درآوردن می‌کنند؟ در چند ماه اول، نوزادان شروع به کشف محیط اطراف خود می‌کنند و از طریق دهان یاد می‌گیرند. این مرحله از رشد آنها را برای دندان درآوردن و خوردن غذاها آماده می‌کند. در حدود شش ماهگی، نوزادان می‌توانند به راحتی چنگ بزنند و دندان درآوردن شروع می‌شود.

تب سنج نوزاد

یکی دیگر از وسیله‌ های مهم و مورد نیاز برای نوزاد، تب سنج نوزاد است؛ اگر کودک شما احساس گرما می‌کند، احتمالاً زمان اندازه‌گیری دمای بدن او فرا رسیده است. اما اگر یک فرد تازه کار هستید، ممکن است سؤالاتی داشته باشید. کدام نوع دماسنج بهتر است؟ آیا دستورالعمل‌های دماسنج برای نوزادان و کودکان بزرگتر متفاوت است؟ در ادامه لیتاما همه این سوالات را پاسخ می‌دهد.

گزینه‌های دماسنج

یک دماسنج جیوه‌ای شیشه‌ای زمانی جزء اصلی‌ترین اشیاء داخل کابینت‌ دارو بود. اما امروزه خرید آن توصیه نمی‌شود، زیرا خطر شکستگی و تبخیر جیوه را خواهند داشت. هنگام انتخاب دماسنج، این گزینه‌ها را در نظر بگیرید:

-دماسنج‌های دیجیتال: این دماسنج‌ها را می‌توان در رکتوم (رکتال)، دهان (در مدل دهانی) یا زیر بغل (آگزیلاری) استفاده کرد.

-دماسنج دیجیتالی گوش: این دماسنج‌ها از مهمترین وسیله‌ های مهم و مورد نیاز برای نوزاد هستند و از یک اسکنر مادون قرمز برای اندازه‌گیری دمای داخل کانال گوش استفاده می‌کنند. به خاطر داشته باشید که جرم گوش یا یک مجرای گوش منحنی کوچک می‌تواند در دقت دمای دماسنج گوش اختلال ایجاد کند.

دماسنج شریان تمپورال: این مدل از یک اسکنر مادون قرمز برای ثبت دمای پیشانی استفاده خواهد کرد.

نکات ایمنی قبل از خرید دماسنج کودک

دستورالعمل‌های همراه دماسنج را با دقت بخوانید. قبل و بعد از هر بار استفاده، نوک دماسنج را تمیز کنید. اگر قصد دارید از دماسنج دیجیتالی برای اندازه‌گیری دمای مقعدی استفاده کنید، دماسنج دیجیتال دیگری را برای استفاده خوراکی تهیه نمایید. هر دماسنج را برچسب بزنید و از یک دماسنج در دو مکان استفاده نکنید.

دستورالعمل‌های سنی تب سنج کودک

شرایط خرید تب سنج نوزاد که یکی از وسیله‌ های مهم و مورد نیاز برای نوزاد است، به سن کودک شما بستگی دارد.

تولد تا ۳ ماهگی: برای اندازه‌گیری دمای مقعدی از یک دماسنج دیجیتال معمولی استفاده کنید. دماسنج شریان گیجگاهی نیز ممکن است اطلاعات دقیقی را ارائه دهد.

۳ ماه تا ۴ سال: در این محدوده سنی می‌توانید از دماسنج دیجیتالی برای اندازه‌گیری دمای رکتوم یا زیر بغل یا می‌توانید از دماسنج شریان تمپورال استفاده کنید. با این حال، برای استفاده از دماسنج دیجیتالی گوش تا ۶ ماهگی کودک صبر کنید. اگر از نوع دیگری از دماسنج برای اندازه گیری دمای کودک خردسال استفاده می‌کنید و در مورد نتایج آن شک دارید، دمای مقعدی را اندازه‌گیری نمایید.

۴ سال به بالا: در سن ۴ سالگی، اکثر بچه‌ها می‌توانند یک دماسنج دیجیتالی را برای مدت کوتاهی که طول می‌کشد تا دمای دهان را اندازه‌گیری کنند، زیر زبان نگه دارند. همچنین می‌توانید از دماسنج دیجیتالی برای اندازه گیری دمای زیر بغل استفاده کنید یا از دماسنج شریان تمپورال یا دماسنج دیجیتالی گوش استفاده نمایید.

سنجش دما چگونه انجام می‌شود؟

دماسنج مقعدی: دماسنج دیجیتال را روشن کرده و نوک دماسنج را با ژله نفتی روغن کاری کنید. کودک یا نوزاد خود را به پشت بخوابانید، ران‌های او را بالا بیاورید و دماسنج روغن کاری شده را ۱/۲ تا ۱ اینچ (۱٫۳ تا ۲٫۵ سانتی متر) داخل راست روده قرار دهید. از طرف دیگر، می‌توانید کودک خود را روی شکم خود روی پاهای خود یا سایر سطوح سفت قرار دهید. اگر شکم فرزندتان را پایین می‌آورید، دست خود را به کمر او بگذارید تا او را در جای خود نگه دارید.

هرگز سعی نکنید دماسنج مقعدی که یکی از وسیله‌ های مهم و مورد نیاز برای نوزاد است را به زور از هر مقاومتی عبور دهید. دماسنج را در جای خود نگه دارید تا زمانی که دماسنج علامت دهد که کار تمام شده است. دماسنج را بررسی نموده و عدد را بخوانید.

دمای دهان: دماسنج دیجیتال را روشن کنید. نوک دماسنج را زیر زبان کودک خود به سمت پشت دهان قرار دهید و از کودک خود بخواهید که لب‌هایش را بسته نگه دارد. وقتی دماسنج را نشان داد که کار تمام شده است را بردارید و عدد را بخوانید.

دمای زیر بغل: دماسنج دیجیتال را روشن کنید. هنگامی که دماسنج را زیر بغل کودک خود قرار می‌دهید، مطمئن شوید که پوست را لمس می‌کند نه لباس! در حالی که دستگاه دمای کودک شما را می‌خواند، کودک خود را در آغوش بگیرید و طرفی که دماسنج را روی سینه شما نگه داشته است، نگه دارید. دماسنج را محکم در جای خود نگه دارید تا زمانی که دماسنج علامت دهد که کار تمام شده است. دماسنج را بررسی نموده و عدد را بخوانید.

دمای گوش: دماسنج را روشن کنید. دماسنج را به آرامی در گوش فرزندتان قرار دهید. دستورالعمل‌های همراه دماسنج را دنبال کنید تا مطمئن شوید که دماسنج را با فاصله مناسب داخل کانال گوش قرار می‌دهید. دماسنج را محکم در جای خود نگه دارید تا دماسنج علامت دهد که کار تمام شده است. دماسنج را بررسی نموده و عدد را بخوانید.

دمای شریان تمپورال: دماسنج را روشن کنید. به آرامی دماسنج را روی پیشانی فرزندتان جارو کنید. دماسنج را بررسی نموده و عدد را بخوانید. وقتی درجه حرارت را به پزشک کودک خود گزارش می‌دهید، آن را بخوانید و نحوه اندازه گیری دما را توضیح دهید.

سخن پایانی

خرید وسیله‌ های مهم و مورد نیاز برای نوزاد و آماده شدن برای ورود او می‌تواند هم سرگرم کننده و هم خسته کننده باشد. با پیروی از این چک لیست، چیزهایی ضروری را که برای نوزاد تازه متولد شده خود نیاز دارید، خواهید داشت. برای اینکه کار را کمی آسان‌تر کنید، با متخصصان لیتاما مشورت نمایید تا هنگام خرید و آماده شدن برای اولین حضور فرزند کوچکتان، آن را در اختیار داشته باشید.