مجله مادر و کودک

کاربرد شیر دوش مادر برای مادران

کاربرد شیر دوش مادر برای مادران

کاربرد شیر دوش مادر برای مادران چیست؟ شیر مادر کامل‌ترین و بهترین غذا برای نوزادان است. نوزاد با خوردن شیر مادر در ۶ ماه اول زندگی نیاز به غذای دیگری ندارد. گاهی مادران شیر ده مجبور می‌شوند ساعت‌های متمادی از فرزند خود دور باشند و مجبور به دوشیدن شیر هستند. کاربرد شیر دوش مادر موجب راحتی دوشیدن شیر می‌شود.

گاهی هم نوک سینه مادر دچار ترک شده و نوزاد قادر به خوردن شیر نخواهد بود. در صورت به وجود آمدن چنین مشکلی هم استفاده از شیردوش توصیه می‌شود.

چرا استفاده از شیر دوش برای مادران ضروری است؟

شیر مادر یک نعمت بی‌نظیر است که بهتر است کودک در ساعات اول تولد آن را نوش جان کند. بیشتر مادران در روزهای اول تولد کودک نوک سینه‌شان زخم می‌شود، چون اغلب مادر جوان راه درست شیر دادن را بلد نیستند‌. در صورت بروز چنین معضلی بهتر است مادر از شیر دوش استفاده کنند‌.

کاربرد شیر دوش مادر موجب التیام سریع‌تر زخم سینه می‌شود. چون از تماس با دهان نوزاد به دور می‌ماند. گاهی بیشتر مادران هم به دلایلی مثل کار، بیماری و یا مسافرت اضطراری مجبور به استفاده ار شیردوش هستند تا برای نوزاد خود شیر بگذارند. شیر دوش در شرایط سخت کنار مادر بوده و می‌تواند کودک را از گرسنگی نجات دهد.

شیر مادر در یخچال حدود ۲ یا ۳ روز مانده و در دمای معمولی و اتاق حدود ۶ ساعت ماندگار است. پس کاربرد شیر دوش مادر برای مادرانی که شاغل هستند، بسیار لازم و مفید هستند. این مادران می‌توانند با کمک شیردوش، شیر خود را دوشیده و برای نوزاد خود ذخیره کنند. از طرفی استفاده از شیر موجب بیرون آمدن نوک سینه شده و در روزهای بعد شیردهی بسیار راحت‌تر خواهد شد. ساختار بسیاری از شیردوش‌ها مانند مکیدن سینه مادر توسط کودک است.

بخش‌های اصلی شیردوش

کلیه شیردوش‌ها دارای بخش‌های مشترکی هستند که شامل اجزای زیر است:

پوشش سینه: جامی مخروطی مانند است که در نوک سینه جاسازی می‌شود و قسمت‌های رنگی آن دور نوک سینه را فرا می‌گیرد.

پمپ شیردوش مادر: محفظه‌ای نرم و منعطف است که وظیفه مکیدن و بیرون آوردن شیر را بر عهده دارد. این پمپ یا به قسمت پوشش سینه و یا به وسیله یک تیوپ پلاستیکی به پوشش وصل می‌شود. کار اصلی شیردوش در این قسمت است.

ظرف شیر: این محفظه در قسمت زیر پوشش سینه قرار گرفته و قابلیت جدا شدن را دارد. هنگامی که شیر پمپ می‌شود، شیر درون این ظرف انباشته می‌شود. این ظرف گاهی یک بار مصرف است و زمانی هم قابل استفاده دوباره می‌باشد. بهتر است هر بار ظرف شیر به خوبی شستشو شود.

معایب و مزایای کاربرد شیردوش مادر

استفاده از شیر دوش به مادران کمک زیادی می‌کند تا در زمانی که دور از فرزند دلبند خود هستند، بتوانند او را با شیر خود سیر کنند.

مزایای استفاده از شیردوش

  • زمانی که مادری از یک شیردوش استفاده می‌کنند می‌تواند میزان شیر مورد نیاز کودک را بداند. دوشیدن شیر به کمک شیردوش برای مادران آسایش به همراه دارد، چون میزان دقیق شیر کودک تعیین شده و مادران می‌توانند آن را دوشیده و برای کودک نگه‌داری می‌کنند.
  • کمک دیگران، زمانی که مادری شیر خود را برای کودک می‌گذارد، افراد دیگر خانواده هم می‌توانند به نوزادش شیر دهند. مادریزرگ، پدر بزرگ و خواهران هم از لحظات شیردادن به کودک نازنین شما لذت فراوان می‌برند‌.
  • وقت گذاشتن برای مادر؛ با توجه به اینکه دیگران در امر شیردهی به مادر کمک می‌کنند، مادر می‌تواند زمان بیشتری به خودش اختصاص دهد. مادر می‌تواند استراحت کند، به کارهایش برسد و زمانی حال خوب داشته باشد.‌ مادر فرصت پیدا می‌کند به باشگاه برود، چرت بزند و نگران کودکش نباشد. کاربرد شیر دوش مادر به سلامت جسم و روح مادر کمک زیادی می‌کند.
  • درد کمتری دارد؛ زمانی که مادر از شیردوش استفاده می‌کند، نباید نگران حساس شدن نوک سینه باشد. دیگر دردهای گاز گرفتن کودک را احساس نمی‌کند. گاهی ممکن است نوزاد نتواند خوب شیر بخورد و سینه مادر متورم شود، کاربرد شیر دوش مادر به تسکین درد سینه مادر کمک شایانی می‌کند.‌ زمانی که امکان دوشیدن شیر به صورت دستی میسر نیست، کاربرد شیر دوش مادر قطعی و لازم است.
  • استفاده اضطراری از شیر؛ زمانی که مادر به طور روزانه و مرتب شیرش را می‌دوشد، در روزهای اضطراری مانند بیماری هم کودک از شیر مادر کمک می‌گیرد‌. زمانی که مادر از داروهای خاصی استفاده می‌کند و نمی‌تواند شیر دهد هم فرصت خوبی است که از شیرهای فریز شده در فریزر برای تغذیه کودک کمک بخواهد.

معایب کاربرد شیر دوش مادر

هر وسیله‌ای که مورد استفاده قرار می‌گیرد، دارای مزایا و معایبی است که در زمان خرید و استفاده بهتر است در آنها دقت بیشتری شود.

هزینه‌های زیادی به همراه دارد

زمانی که از شیردوش استفاده می‌کنید، مجبور به خرید لوازمی مانند شیردوش، بطری، لوازم دیگر شیردوشی، کیسه‌های فریزر شیر، شیشه‌شور و ساک نوزاد هستید که هزینه‌های زیادی به خانوار وارد می‌کند. خرید هر وسیله دشواری‌هایی به همراه دارد.

شستشوی بسیار زیاد

چنانچه از شیردوش استفاده می‌کنید، همواره باید تمامی لوازم شیردهی را شستشو دهید و این زمان زیادی از مادر می‌گیرد.‌ مادر گاهی خسته شده و ممکن است بیمار شود. از معایب کاربرد شیر دوش مادر می‌توان به وقت‌گیری زیاد آن اشاره کرد.

حمل شیردوش در هر شرایط

مادری که از شیردوش استفاده می‌کند، مجبور است در هر جایی آن را با خود حمل کند. در این شرایط فقط شیردوش نیست که با خود حمل می‌کنید، یخ، شیر اضافه، بطری، شیشه‌شور، لوازم شوینده و ضد عفونی کننده، بطری شیر و دستمال برای خشک کردن لوازم را هم باید حمل کنید. گاهی جا گذاشتن یک وسیله روند شیردهی را سخت می‌کند.

وقتی شیر دوشیده شده با کمک بطری به نوزاد داده می‌شود، ممکن است نوزاد دیگر پستان را نشناسد و از گرفتن آن دوری کند و در آینده مادر در روند شیردهی دچار مشکل شود.

گاهی ممکن است شیر دوشیده شده خراب شود و مشکلات جدی برای سلامتی کودک دلبند پدر و مادر  ایجاد کند.

کاربرد شیر دوش مادر برای مادران

گاهی مادر به دلایلی نمی‌تواند به کودکش شیر دهد. در چنین شرایطی استفاده از شیردوش بهترین گزینه است. کاربرد شیر دوش مادر در موارد زیر بسیار شایع است تا نوزادن و کودکان از نعمت شیر مادر محروم نشوند.

۱) موقعیت شغلی مادر و دوریش از خانه، گاهی مادر درگیر مشکلات شغلی بوده و مجبور است ساعت‌ها بیرون از منزل کار کند‌.

۲) عدم پذیرش سینه مادر توسط نوزاد

۳) موقعیت هایی که شیردهی نوزاد به عهده فرد دیگری ماننا پرستار است و مادر دوست دارد،  نوزاد فقط از شیر خودش تغذیه شود.

۴) در بعضی مواقع که مادر نیاز به استراحت  دارد و فرد دیگری مانند خواهر باید نوزاد را تغذیه کند.

۵) وقتی که نوزاد به هر دلیلی نمی‌تواند از سینه مادر شیر بخورد،  مانند صاف بودن سر پستان مادر یا عارضه‌های پوستی

۶) در صورتی که مادر در بیمارستان بستری شده است و قادر به شیردهی نیست. در این شرایط بحرانی شیردوش به آسانی دست مادر را می‌گیرد.

۷) در مورد نوزاد نارس و یا کودک بیماری که در بیمارستان بستری شده و از طریق لوله، سرنگ، فنجان به او شیر داده می‌شود. کاربرد شیر دوش مادر برای کوکان نارس بسیار مهم و حیاتی است.

۸) ‌آن گروه از شیرخوارانی که به دلیل نقص جسمی لب و دهان قادر به مکیدن شیر از سینه مادر نیستند. کاربرد شیر دوش مادر زمانی بیشتر به چشم می‌آید که چنیمان نوزادانی از شیر مادر تغذیه می‌کنند.

۹) زمانی که مادر دارای فرزند دوقلو می‌باشد، کاربرد شیر دوش مادر ضروری است، چون مادر فرصت شیردهی به هر دو نوزاد را ندارد و ممکن است یکی گرسنه بماند.

۱۰) در پایان دو سال شیردهی، مادر نیاز به شیردوش دارد تا روزانه مقدار کمی از شیرش را بدوشد تا مقداری از سنگینی سینه کاسته شود.

۱۱) مادرانی که حجم شیر سینه آنها بسیار زیاد بوده و ممکن است دچار درد سینه شوند و در این شرایط پزشک دستور؛ کاربرد شیر دوش مادر برای کاهش درد و شیردوشی را تجویز می‌کند. با دوشیدن شیر، سینه مادر کم شیر نخواهد شد.

۱۲) در شب بسیاری از کودکان خواب آلود هستند و توان مکیدن شیر را ندارند و  ممکن است گرسنه شوند، مادر برای گرسنه نماندن کودک شیر را دوشیده و با شیشه به کودک خود می‌دهد.

موقعیت‌هایی بسیاری هستند که نیاز به شیردوش ها را ایجاد می‌کنند و مادر مجبور می‌شود از شیردوش استفاده کند. برای خرید شیردوش مادر، ساک لوازم نوزاد و دیگر نیازهای کودک خود، به فروشگاه‌ اینترنتی لیتاما مراجعه کنید.

سخن پایانی

خوردن شیر مادر، موهبتی بیکران از جانب خداوند است تو ضامن سلامتی فرزند باشد. گاهی مادر به دلیل مشغله‌های اجتماعی مجبور به دور ماندن از کودک خود است در این شرایط کاربرد شیر دوش مادر بسیار ضروری است تا فرزند کوچک از نعمت شیر مادر محروم نشود.

کاربردهای شیر دوش شامل مواردی چون؛ داشتن کودک دوقلو، پایان شیردهی، شاغل بودن و یا بیمار شدن مادر است. معایب آن  هم شامل؛ تنبل شدن کودک در مکیدن شیر، هزینه‌های زیاد مانند خرید انواع لوازم جانبی شیردوش را می‌توان نام برد. در زمان استفاده از شیردوش توصیه می‌شود هر بار آن را به خوبی و دقت شستشو دهید ک ضدعفونی کنید تا کودک عزیز شما دچار بیماری‌های عفونی نگردد.