مجله مادر و کودک

راه کارهای استریل کردن وان کودک چیست؟

راه کارهای استریل کردن وان کودک

راه کارهای استریل کردن وان کودک مسئله‌ایی به ظاهر ساده و در عین حال چالش برانگیز است. وان کودک وسیله‌ای است که شرایطی را فراهم می‌نماید تا کودکان با آب در ارتباط باشند، البته شما برای حمام کردن کودک خود حتما نیاز به وان حمام ندارید. والدین می‌توانند در وان خود بنشینند و نوزاد خود را روی پاهای خود قرار دهند، اما زمانی که کودک بتواند به‌تنهایی بنشیند، استفاده از وان بسیار برای آن‌ها مفید خواهد بود، به دلیل این‌که کودک می‌تواند به ‌تنهایی آب بریزد و علاوه بر حمام کردن بازی کند و اوقاتی را سرگرم شود.

اگر قصد تهیه یک وان حمام کودک را دارید، این محصول در مدل‌های مختلف در بازار موجود است. انتخاب مدل و اندازه وان حمام برای فرزند شما کاملا به نوع خانه‌ای که شما دارید مربوط خواهد شد. اگر شما فضای کوچکی داشته باشید، می‌توانید از وان تاشو نیز استفاده کنید.

حتی این امکان وجود دارد که شما وان نرم از جنس فوم یا پلی‌استر تهیه نمایید که به‌راحتی در سینک‌ها قرار گرفته و کودک شما را در خود قرار می‌دهد و از لغزش جلوگیری خواهد کرد. با در نظر گرفتن این موضوع که کودکان دارای پوست بسیار حساسی هستند، احتمال این‌که وان منبع انتقال باکتری‌ها و میکروب‌ها باشد وجود دارد.

از این رو، استریل کردن وان برای کودکان از اهمیت فراوانی برخوردار است. در این مطلب راه کارهای استریل کردن وان کودک را به شما ارائه می‌دهیم و روش‌های مختلف برای استریل کردن وان کودک را مورد بررسی قرار خواهیم داد. زیرا این امر برای حفظ بهداشت و سلامت کودکان بسیار ضروری است.

وان کودک و انواع مختلف آن

قبل از معرفی کردن راه کارهای استریل کردن وان کودک به توضیحاتی در رابطه با وان حمام و انواع مختلف آن می‌پردازیم.

همان‌طور که دریافتید وان یک وسیله کاربردی برای کودک است و خرید سرویس وان نوزاد، یک خرید غیر ضروری نخواهد بود. حمام دادن کودک، به ویژه در روزها و ماه‌های ابتدای تولد ممکن است برای برخی از والدین استرس‌زا باشد. به دلیل این‌که هنگام حمام بدن نوزاد خیس می‌شود و کنترل کردن او سخت‌تر خواهد شد.

 این در حالی است که استفاده از مواد شوینده هم  پوست کودک را لیز می‌کند. برای این‌که والدین در چنین شرایطی بتوانند در آرامش فرزند خود را حمام دهند و شرایط را راحت‌تر کنترل کنند قرار دادن کودک در مکان مناسبی مانند وان نوزاد کمک بزرگی به آن‌ها خواهد بود.

وان نوزاد از مهم‌ترین وسیله‌های حمام نوزاد است. که در دسته لوازم بهداشتی قرار دارد، البته مسواک کودک نیز یکی دیگر از لوازم مهم بهداشتی است که باید تمیز نگهداری شود. وان‌ها انواع مختلفی دارند که عبارتند از:

وان ساده

وان‌های ساده‌ یکی از رایج‌ترین نمونه‌های وان برای کودک هستند که پایه و جای دوش ندارند. این مدل از وان تاشو نیست و بسیار ساده است. در اطراف این مدل از وان جایی برای گذاشتن وسایل مختلف نخواهد بود. وان ساده معمولا از جنس پلاستیک ساخته می‌شوند و یک خروجی برای تخلیه آب در ته وان قرار دارد.

وان تاشو

وان‌های تاشو گزینه بسیار مناسبی برای استفاده در حمام یا محیط‌های کوچک هستند. بعد از هر بار حمام کردن کودک والدین می‌توانند این وان‌ها را تا کرده و در مکانی مناسب قرار دهند، تا فضایی را در حمام اشغال نکند. هنگام خرید وان تاشو والدین باید به این نکته توجه داشته باشند که قسمت تاشوی وان آب پس ندهد.

وان کودک ایستاده

 وان ایستاده کودک سازه‌هایی هستند که چارچوب‌ محکمی دارند و کودک را به قد شما می‌رساند. این امر باعث می‌شود هنگام حمام‌کردن قد نوزاد به قد شما برسد و نیازی به‌زانو زدن نوزاد نخواهد بود.

آسان شور

آسان‌شور نوزاد  ظاهری مشابه گهواره دارد و از جنس توری تهیه می‌شود. این مدل از وان دارای قابلیت تنظیم است و دارای قسمتی برای قرار گرفتن سر نوزاد است. آسان شور را نمی توان به عنوان یک وان دانست. اما یک وسیله کاربردی برای حمام کردن نوزاد خواهد بود. این وسیله از زمان تولد تا ۶ ماهگی برای نوزادان قابل استفاده خواهد بود.

وان لوکس نوزاد

این مدل از وان دارای قابلیت‌ و امکانات بیشتری نسبت به انواع دیگر وان‌ها هستند. امکاناتی مانند، دوش آب و ماساژور از ویژگی‌های وان لوکس است که به واسطه این امکانات قیمت وان لوکس از بقیه‌ی وان‌ها گران‌تر خواهد بود.

وان بادی نوزاد

وان‌ حمام نوزاد از مدل بادی یک وسیله مخصوص برای حمام کردن نوزادان است که معمولا از جنس پلاستیک تولید شده و به بازار عرضه می‌شوند. طراحی این مدل از وان به صورت عمیق بوده و بستر مناسبی را برای قرارگیری نوزادان فراهم می‌آورد.

معرفی راه کارهای استریل کردن وان کودک

والدین عزیز بهتر است بدانند که راه کارهای استریل کردن وان کودک مطابق با روش‌های مختلف قابل انجام خواهد بود. استفاده از استریل کننده مناسب باعث می‌شود خطری فرزند شما را تهدید نکند.

محلول‌های ضدعفونی

یکی از راه کارهای استریل کردن وان کودک استفاده از محلول‌های ضدعفونی کننده است:

در ترکیبات این محلول‌ها که مخصوص ضدعفونی کردن وان کودک هستند از مواد ضد باکتری و ضد میکروب استفاده می‌شود. برای ضدعفونی کردن وان کودک توسط این محلول‌ها باید دقیقا مطابق با دستورالعمل تولیدکننده، محصول را مورد استفاده قرار داد. و به اندازه معین از آن استفاده کرد.

پاک کننده‌های طبیعی

از دیگر راه کارهای استریل کردن وان کودک می‌توان به پاک‌کننده های طبیعی اشاره نمود:

برای استریل کردن وان کودک برخی از افراد از پاک‌کننده های طبیعی استفاده می‌کنند. ترکیبی از مواد طبیعی مانند آب و سرکه سفید، به عنوان یک  استریل کننده و ضدعفونی کننده برای وان کودک قابل استفاده خواهد بود.

محلول‌های آنتی باکتریال

برخی از محلول‌های آنتی باکتریال در جهت مراقبت از نوزادان و کودکان، به عنوان استریل کننده برای ضدعفونی وان نوزاد در بازار موجود هستند و والدین می‌توانند برای استریل کردن وان نوزاد از آن استفاده کنند.

محلول کلر

 استفاده از مقداری کلر از دیگر راه کارهای استریل کردن وان کودک است، حل کردن مقدار کمی کلر در آب یک راه حل برای استریل کردن وان کودک خواهد بود. هیچوقت این نکته را فراموش نکنید که مقدار کلر مورد استفاده باید مطابق با دستورالعمل تولید کننده باشد تا سلامت کودکان حفظ شود. همچنین، بعد از استفاده از هر نوع محلول برای استریل کردن وان کودک وان را به دقت با آب بشویید تا اطمینان حاصل شود هرگونه مواد مضری از سطح وان کاملا پاک شود.

محلول‌های ضد قارچ

 در برخی موارد که ممکن است قارچ یا میکروب‌های قارچی وجود داشته باشد، استفاده از محلول‌های ضدقارچ انتخاب مناسبی برای استریل کردن وان کودک خواهد بود.

ویژگی‌های یک وان حمام مناسب برای نوزاد

در ادامه راه کارهای استریل کردن وان کودک برای شما عزیزان ویژگی‌های یک وان مناسب را برای شما بیان می‌کنیم:

سایز مناسب

 وان مخصوص کودک برای حمام باید دارای اندازه مناسبی باشد تا والدین کودکان بتوانند به راحتی و به طور ایمن فرزند خود را در آن حمام دهند.

طراحی ایمن

وان حمام کودک باید دارای طراحی مناسب و ایمن باشد تا از احتمال لغزش یا افتادن کودک جلوگیری شود. طراحی برخی از وان‌های موجود در بازار دارای زیره های ضد لغزش هستند.

متریال مناسب

 در ساخت وان کودک باید از مواد مطمئن و غیر سمی استفاده شود تا سلامت و بهداشت کودکان به خطر نیفتد.

پیش دوش

دارا بودن پیش دوش برای وان حمام کودک باعث می‌شود که امکان حمام دادن کودکان در وان فراهم شود.

سهولت در تمیز کردن

 طراحی وان کودک باید طوری باشد که به راحتی بتوان آن را تمیز کرد و هیچ بقایای میکروبی در آن باقی نماند.

دستگیره

 برخی از مدل‌های وان برای کودکان دارای دستگیره‌هایی برای پشتیبانی هستند تا والدین بتوانند به راحتی آن را جابه‌جا کنند.

استریل کننده‌های مناسب برای کودکان

 راه کارهای استریل کردن وان کودک را برای شما بیان نمودیم تا برای وان کودک استریل کننده‌ای که انتخاب می‌کنید مناسب بوده و از نظر بهداشتی کاملا ایمن و مطمئن باشد. در ادامه، استریل کننده‌های مناسب برای کودکان را بیان می‌کنیم.

پاک کننده‌های طبیعی

همان‌طور که قبل‌تر توضیح دادیم یکی از راه کارهای استریل کردن وان کودک استفاده از مواد طبیعی است که سرکه سفید به عنوان یک ضدعفونی کننده ملایم عمل خواهد کرد. با در نظر گرفتن این‌که سرکه یک ماده با منشا طبیعی است، برای استریل کردن وان کودک بسیار ایمن و مناسب خواهد بود.

محلول‌های ضدعفونی کننده بر پایه الکل

این نوع از استریل کننده‌ها بر پایه الکل بوده و محتویات آن حاوی الکل ایزوپروپیل یا الکل اتیلیک است. این محلول ها در کاهش باکتری و ویروس‌ها بسیار تاثیرگذار هستند.

محلول های استریل کننده مخصوص کودکان

شرکت‌های مختلفی محصولات ضدعفونی کننده مخصوص کودکان را می‌سازند که حاوی مواد ملایم و مطمئنی است، والدین می‌توانند با مراجعه به فروشگاه‌های معتبری چون لیتاما این محلول‌ها و محلول‌های ضد قارچ یا آنتی باکتریال را تهیه نمایند تا محیط وان کودک را از هرگونه میکروب یا ویروس پاک نمایند.

مواد حاوی این محصولات شامل ترکیبات ملایمی است که برای پوست حساس کودکان مناسب است. همچنین با مراجعه به این فروشگاه می‌توانید وسایل ضروری دیگری چون دستگاه استریل شیشه شیر و انواع مسواک کودک را با کیفیت مناسب تهیه نمایید.

سخن آخر

در این مطلب راه کارهای استریل کردن وان کودک را برای شما توضیح دادیم و مناسب‌ترین استریل کننده‌ها را که برای ضدعفونی کردن وان کودک مناسب است معرفی نمودیم. توصیه می‌کنیم والدین عزیز استریل کننده مناسب را از فروشگاه‌های معتبر تهیه نمایند و پس از استفاده طبق دستورالعمل وان را کاملا درست شست‌وشو دهند تا آثاری از مواد اضافی روی آن باقی نماند.