مجله مادر و کودک

معرفی لوازم مورد نیاز اتاق کودک

لوازم مورد نیاز اتاق کودک

یکی از جذاب‌ترین کارها قبل از به دنیا آمدن کودک یا حتی بعد از آن برای والدین این است که اتاق فرزند خود را بر اساس نیاز تکمیل نمایند. بحث چیدمان که در میان باشد معمولا والدین حساسیت بیشتری به خرج می‌دهند و سخت‌گیرتر خواهند شد. و برای خرید لوازم مورد نیاز اتاق کودک به اکثر فروشگاه‌های وسایل کودک سر می‌زنند، در این حالت با راهنمایی فروشندگان و کسب مشاوره درست ممکن است بخش چشم‌گیری از لوازم مورد نیاز اتاق کودک را انتخاب و خریداری کنند.

در این مطلب سعی داریم درباره معرفی لوازم مورد نیاز اتاق کودک اطلاعات جامعی را به شما ارائه دهیم. از شما می‌خواهیم همراه ما باشید تا مواردی را به شما معرفی کنیم که حتما مورد نیاز اتاق کودک است و شما بهتر است به آن توجه داشته باشید.

لوازم مورد نیاز اتاق کودک

قبل از این‌که والدین برای تهیه وسایل اتاق کودک به فروشگاه بروند و اقدام به خرید لوازم مورد نیاز اتاق کودک کنند باید یک لیست از وسایلی که در نظر دارند تهیه کنند تا در زمان خرید و حضور در فروشگاه دچار سردرگمی نشوند و مواردی را فراموش نکنند، همچنین این کار به آن‌ها کمک می‌کند اگر منتظر تولد فرزند خود هستند همه وسایل مورد نیاز را در زمان به دنیا آمدن نوزاد در اختیار داشته باشند. در این بخش لوازم مورد نیاز را به شما معرفی خواهیم کرد.

گهواره

یکی از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین لوازم مورد نیاز اتاق کودک گهواره است، اگر کودک شما نوازاد است یا در سنین خیلی پایین باشد برای خوابیدن حتما نیازمند به یک گهواره ایمن خواهد بود، این وسیله کاربردی باید کاملا مستحکم و مقاوم باشد. البته والدین می‌توانند از تخت هم برای فرزند خود استفاده کنند اما استفاده از گهواره به دلیل سبک بودن جابجایی را راحت‌تر می‌کند و از نظر اقتصادی نیز ارزان‌تر است.

والدین می‌توانند سال‌های ابتدایی را به راحتی از گهواره استفاده کنند و با گذشت زمان و رشد کودک به جای استفاده از گهواره نسبت به خرید تخت خواب اقدام نمایند. البته توجه داشته باشید که برخی مدل‌های گهواره نوزاد در بازار موجود هستند که می‌توانند بعدا به یک تخت با ابعاد لازم تبدیل شوند، این وسیله باید از کیفیت لازم برخوردار باشد زیرا اوقات بسیاری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تخت و کمد

تخت و کمد از لوازم ضروری در اتاق کودک است، امروزه بسیاری از افراد از تخت کنار مادر در خانه‌ی خود استفاده می‌کنند. پیش‌تر گفتیم که در زمان نوزادی استفاده از گهواره راحت‌تر خواهد بود اما با رشد کودک والدین می‌توانند او را به تخت خود منتقل کنند. البته در کنار تخت باید برای نگهداری وسایل کودک یک مکان مشخص را در نظر گرفت. مکانی برای قرار دادن لباس‌ها، اسباب‌بازی و وسیله‌های مورد استفاده کودک، از این‌رو به شما عزیزان پیشنهاد می‌کنیم حتما از یک کمد یا دراور برای نگهداری وسایل فرزند خود استفاده کنید.

تاب برقی

تاب برقی وسیله‌ای است که باعث ایجاد آسایش بیشتر والدین و استراحت آن‌ها می‌شود. زمانی که پدر یا مادر فرصت در آغوش گرفتن کودک یا تکان دادن گهواره او را ندارند استفاده از تاب برقی گزینه مناسبی خواهد بود، در این حالت می‌توانند با خیالی آسوده و بدون نگرانی فرزند خود را داخل تاب بخوابانند، وسایلی مانند تاب برقی نوزاد با حرکتی ملایم تا حد زیادی از گریه کردن کودک جلوگیری می‌نماید و باعث سرگرمی او خواهد شد. بدون شک این وسیله می‌تواند تا حد زیادی مشکلات والدین را حل کند و فرصت فراغت بیشتری به آن‌ها دهد.

تشک کودک

تشک نیز از ضروریات و لوازم مورد نیاز اتاق کودک است، این وسیله مخصوص برای بازه زمانی ابتدایی تولد  کودکان از اهمیت بالایی برخوردار است. به دلیل این‌که از ابتدای تولد، کودکان زمان زیادی را خواب هستند، والدین باید علاوه بر تخت یک تشک مناسب هم تهیه کنند، در حال حاضر انواع مختلفی از تشک در بازار موجود است، که از پرطرفدارترین آن‌ها می‌توان به تشک لبه‌دار و تشک تختی اشاره نمود.

البته نمونه دیگری از تشک هم به نام تشک آنتی رفلاکس وجود دارد که برای خواب راحت نوزاد انتخابی بسیار مناسب است. طراحی این تشک طوری است که مانع غلتیدن کودک خواهد شد و با داشتن شیب ملایمی در سطح خود از رفلاکسی که برای معده نوزاد ایجاد می‌شود جلوگیری می‌نماید. این بستگی به نظر والدین دارد که نسبت به شرایط خود بهترین تشک را برای کودکشان انتخاب کنند.

بالش و پتوی کودک

پتو و بالش جز مهم‌ترین لوازم مورد نیاز اتاق کودک است چرا که باعث ایجاد شرایط مناسبی برای خواب راحت‌تر کودک می‌شود. چون کودکان قادر نیستند سر خود را روی بالش تنظیم کنند. طراحی و نوع بالش باید طوری باشد که سر کودک بر روی آن، به درستی قرار گیرد و برای خون‌رسانی به مغز و رشد کودک مشکلی ایجاد نشود. بهتر است بالش انتخابی ارتفاع زیادی نداشته باشد و نرم و راحت باشد.

علاده بر بالش تهیه کردن یک پتوی گرم و نرم هم از موارد مورد نیاز برای اتاق کودک و خواب راحت‌تر است، بهتر است والدین در زمان خرید پتو و بالش کودک توجه لازم را داشته باشند چون کودکان پوست حساسی دارند و این امر باید مورد توجه قرار بگیرد.

چراغ خواب

از دیگر ملزومات و لوازم مورد نیاز اتاق کودک می‌توان چراغ خواب کودک را نام برد. این وسیله برای اطمینان خاطر والدین بسیار ضروری است و با روشن کردن آن نور ملایمی در اتاق کودک برقرار خواهد شد.

اگر والدین بخواهند که در نیمه‌های شب به کودک خود سرکشی کنند یا اگر برای شیر دادن نوزاد به اتاق فرزند خود بروند داشتن چراغ خواب یک نیاز واجب خواهد بود، چراغ خواب اتاق کودک به افراد این امکان را می‌دهد که بدون نیاز به روشن کردن لامپ اتاق ببینند چه کار می‌کنند و به کجا می‌روند، همچنین اگر کودک به‌طور اتفاقی در شب از خواب پریده باشد از تاریکی فضای اتاق نمی‌ترسد.

تشک بازی

تشک بازی وسیله‌ای است که کودک می‌تواند با آن بازی کند، در لیست لوازم مورد نیاز اتاق کودک این وسیله تاثیر فراوانی بر خلاقیت و هوش کودک گذاشته و به عنوان اسباب‌بازی برای کودک در نظر گرفته می‌شود.

تشک بازی به یادگیری هرچه بیشتر کودک کمک خواهد کرد. این ابزار مانند یک زیرانداز نرم و تشک مانند است که رویه آن از پارچه‌های نرم و لطیف بوده، در بالای این وسیله معمولا میله‌های محکمی برای آویزان کردن عروسک‌ها و وسایل تزئینی و… قرار دارد.

تشک بازی در تنوع بالای رنگی در بازار به فروش می‌رسد. استفاده از جنس مناسب و رنگهای شاد در تشک بازی کودکان، فضای مناسبی را برای نشستن، بازی یا استراحت آن‌ها فراهم می‌کند که بسیار آرامبخش خواهد بود.

اسباب‌بازی کودکان

حتما می‌دانید استفاده از اسباب‌بازی در رشد ذهن و فکر کودک بسیار تاثیرگذار است، علاوه بر این اسباب‌بازی نقش مهمی هم در سرگرمی کودک دارد و از واجب‌ترین وسایل مورد نیاز اتاق کودک محسوب می‌شود. کودکان به واسطه بازی‌های متنوع و استفاده از اسباب‌بازی چیزهای جدیدی را در دنیای اطراف خود کشف می‌کنند، همچنین بازی‌هایی که خلاقیت و فکر کودک را درگیر خود می‌کنند باعث می‌شوند که بچه‌ها مهارت‌های ضروری و جدیدی را یاد گیرند. بنابراین این مساله که والدین باید اسباب‌بازی مناسب را برای کودکان انتخاب نمایند از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و نیازمند دقت و توجه بالایی خواهد بود.

یکی از وسایل سرگرمی کودکان تخته کودک است این وسیله کاربردی در ابعاد و اندازه‌های متنوع و طراحی‌های فانتزی برای کودکان جذابیت خاصی دارد، امروزه انواع فراوانی از تخته وایت برد در بازار موجود است که به راحتی قابل استفاده و پاک کردن خواهد بود، اگر کودکان از دفتر یا کتاب‌های خود خسته شوند به راحتی می‌توانند با تخته‌های وایت برد سرگرم شوند و به نقاشی یا تمرین حروف الفبا مشغول باشند. این تخته‌ها به راحتی قابل نصب روی پایه و دیوار هستند تا در هر شرایطی قابل استفاده کودک شما باشند.

 به شما توصیه می‌کنیم در انتخاب اسباب‌بازی کودکان به نکاتی توجه داشته باشید. بهتر است اسباب‌بازی را انتخاب کنید که مناسب سن کودک شما باشد تا علاوه بر سرگرمی تاثیر مثبتی در خلاقیت ذهنی کودک شما داشته باشد. نکته دیگر این‌که حتما مراقب باشید متریال مورد استفاده در اسباب‌بازی‌ها از مواد شیمیایی نباشد، چرا که حتما کودکان آن را در دهان خود خواهند گذاشت، سعی کنید به‌صورت مداوم آن‌ها را بشویید تا از ایجاد خطرات احتمالی که ممکن است برای کودک دلبند شما ایجاد شود جلوگیری نمایید.

همچنین به شما پیشنهاد می‌کنیم که خرید خود را از فروشگاه‌های معتبری مانند لیتاما انجام دهید تا از مزایای محصولات با کیفیت این مجموعه معتبر برخوردار شوید و نهایت رضایتمندی را از خرید خود داشته باشید.

فرش اتاق کودک

شاید فرش اتاق کودک جز آخرین چیزهایی باشد که والدین برای تکمیل اتاق فرزندان خود، به آن فکر کنند. انتخاب این مورد یکی از مهم‌ترین لوازم مورد نیاز اتاق کودک به‌شمار می‌رود که از اهمیت بالایی برخوردار است و بایدها و نبایدهای مختص به خود را دارد. در انتخاب فرش اتاق کودک باید جنس، مدل و رنگ فرش از نکات مورد توجهی باشند که والدین به آن‌ها دقت کنند. فرش مناسب با اتاق کودک علاوه بر راحتی تاثیر بسیار مثبتی بر دکوراسیون اتاق فرزند شما می‌گذارد.

جمع بندی

در این مطلب ما لوازم مورد نیاز اتاق کودک را به شما معرفی کردیم، توصیه ما به شما خرید لوازم ضروری و با کیفیت‌ از فروشگاه‌های معتبر است، زیرا کودکان بدن حساسی دارند و ممکن است به چیزهای مختلف واکنش نشان دهند.