مجله مادر و کودک

تاثیر اسباب بازی‌های فکری در رشد کودک

تاثیر اسباب بازی‌های فکری در رشد کودک

تاثیر اسباب بازی‌های فکری در رشد کودک چقدر است؟ ما معتقدیم که کودکان خردسال هم سریع یاد می‌گیرند و هم بسیار تأثیرپذیر هستند و توانایی بالایی در دریافت اطلاعات دارند. به همین دلیل است که ما اهمیت اسباب بازی که تأثیر قابل توجه و پایداری بر رشد شناختی و اجتماعی کودکان دارد را درک می‌کنیم.

شناخت پتانسیل این دوره حساس یادگیری و ادغام فعالیت‌های مناسب رشد در برنامه روزانه آنها مطمئناً رشد مهارت‌های شناختی کودکان را به حداکثر می‌رساند. یکی از مهم‌ترین راه‌هایی که یادگیری را برای تقویت رشد کودکتان هر روز سرگرم‌کننده می‌کنیم، بازی است.

تاثیر اسباب بازی‌های فکری در رشد کودک

اسباب بازی فکری چگونه بر رشد شناختی تأثیر می‌گذارد؟ تحقیقات نشان می‌دهد که بخش زیادی از یادگیری در سنین پیش‌دبستانی در ایران شامل کار با اسباب‌بازی‌ها است! هنگامی که کودک شما در حال بازی با اسباب‌بازی‌ها باشد، ایده‌های جدیدی را توسعه می‌دهد، آنچه را که توسط بزرگسالان دیده است الگوبرداری می‌کند، و به چالش کشیده می‌شود و رشد شناختی و زبانی او را تحریک می‌کند.

 تاثیر اسباب بازی‌های فکری در رشد کودک بالا است، اما در درجه اول بر تفکر کودکان، نحوه تعامل اجتماعی با همسالان خود و نحوه تأثیر اسباب‌بازی‌ها بر خلاقیت آنها تأثیر می‌گذارند و هدایت می‌کنند.

حال بیایید بیاموزیم که چگونه اسباب بازی‌ها بر رشد کودک تأثیر می‌گذارد.

۱٫ اسباب بازی‌ها به کودکان کمک می‌کند تا فکر کنند

برای کودکان، محیط‌هایی که آنها را به فکر کردن، کاوش و کشف مسائل وا می‌دارد، بیشترین میزان رشد شناختی را تقویت می‌کند. اسباب بازی‌ها میانجی‌های عالی برای تشویق مهارت‌های مختلف تفکر هستند. ما هر روز کودکانی را در حال کاوش در جهان از طریق ابزارهای مختلف در کلاس‌های درس خود می‌بینیم.

ما کودکانی را در آشپزخانه اسباب‌بازی‌ها می‌بینیم که نقش‌های مختلف را بررسی می‌کنند، ماشین‌هایی که برای کشف علت و معلول به درون مجموعه‌ای از بلوک‌ها رانده می‌شوند، پازل‌هایی که توانایی‌های حل مسئله را به چالش می‌کشند و… همه این فعالیت‌ها کنجکاوی کودک شما را برای کشف چگونگی کارکرد دنیا تشویق می‌کنند.

۲٫ اسباب بازی‌ها اجتماعی شدن مثبت را ترویج می‌کنند

یکی دیگر از موارد تاثیر اسباب بازی‌های فکری در رشد کودک، تثویت مهارت‌ها اجتماعی است. اسباب بازی‌ها اجتماعی شدن کودک شما را تشویق می‌کنند و اغلب اسباب‌بازی‌ها به بیش از یک نفر نیاز دارند تا با آن‌ها بازی کنند و از کودکان خواسته می‌شود با یکدیگر تعامل داشته باشند. این امر به کودکان می‌آموزد که چگونه به عنوان یک تیم کار کنند، با ضررها کنار بیایند و با یکدیگر عادلانه بازی کنند.

بازی‌های وانمودی مانند بازی در نقش ابرقهرمانان، ذهن‌های کودکان را فعال نگه می‌دارد و آنها را تشویق می‌کند تا خود را در سناریوهای مختلف در نقشی منحصر به فرد تصور کنند. تعامل و حضور کودکان دیگر کمک می‌کند تا دیدگاه آنها از دنیایی وانمود شده را اجرا کنند، جایی که آنها با هم ارتباط برقرار می‌کنند و اسباب بازی‌ها را به اشتراک می‌گذارند تا آن را با موفقیت انجام دهند.

به همان اندازه که اسباب‌بازی‌ها اجتماعی شدن مثبت با یکدیگر را ترویج می‌کنند، شناخت قدرت شرطی‌سازی اجتماعی که اسباب‌بازی‌ها می‌توانند روی فرزندتان داشته باشند، ضروری است. به همین دلیل است که ما در لیتاما اسباب‌بازی‌هایی را ارائه می‌کنیم که هم از نظر فرهنگی و هم از نظر جنسیت متنوع هستند و خانواده‌ها را تشویق می‌کنیم تا همین کار را انجام دهند.

اسباب‌بازی‌هایی که تفکیک جنسیتی دارند، مانند ماشین‌های مسابقه‌ای قرمز و مجموعه‌های آشپزخانه صورتی، می‌توانند کودکان را از تجربیات مهم یادگیری محروم کنند. به عنوان مثال، تحقیقات نشان می‌دهد که اسباب‌بازی‌های ساختمانی و وسایل نقلیه اسباب‌بازی برخی از بازی‌ها را در بین جنسیت‌ها برمی‌انگیزد، اما کنار گذاشتن دختران از بازی می‌تواند آسیب‌رسانی کند و کلیشه‌هایی را که دختران را حذف می‌کنند، تقویت کند. در عوض، اسباب بازی‌های خنثی تر و با دید جنسیتی کمتر را انتخاب کنید. به عنوان مثال می‌توان به بلوک، آلات موسیقی، خمیر بازی و اسباب بازی پازل اشاره کرد. با استفاده از طیف وسیعی از اسباب‌بازی‌ها، می‌توانید ببینید که هم اسباب‌بازی‌های خنثی و هم با جنسیت خاص، تجربه‌ای از بازی را به کودک شما می‌دهند.

۳٫ اسباب بازی‌ها خلاقیت را بیدار می‌کنند

یکی دیگر از موارد تاثیر اسباب بازی‌های فکری در رشد کودک این است که به فرزند شما این امکان را می‌دهد که خلاقیت داشته باشد و تخیل او را تشویق کند. محققان دریافتند که کودکان با دادن اسباب‌بازی، تمایل بیشتری به بداهه‌گویی و خلق کردن دارند. اسباب‌بازی‌های باز به کودکان اجازه می‌دهند دنیای خود را بسازند و اسباب بازی‌ها، هرچه ساده تر باشند، بهتر است.

اسباب‌بازی‌هایی که بالاترین امتیاز را دارند، اسباب‌بازی‌های کلاسیک هستند، آن‌هایی که امتحان خود را پس داده‌اند و ممکن است آن‌هایی باشند که شما در کودکی با آنها بازی کرده‌اید. چنین اسباب بازی‌هایی شامل بلوک‌های چوبی، وسایل نقلیه چوبی، علائم جاده‌ای، اسباب‌بازی‌های ساختمانی چوبی و موارد دیگر است.

لازم نیست پول زیادی خرج کنید یا جدیدترین اسباب‌بازی‌های مد روز را بخرید تا خلاقیت را در کودک خود تقویت کنید. از آنجایی که کلاسیک‌ها بر خلاف اسباب‌بازی‌هایی که ممکن است شخصیت‌های خاص فیلم یا تلویزیون را نشان دهند، باز هستند و به کاربرد خاصی محدود نمی‌شوند، خلاقیت کودک شما محدود نخواهد شد.

بلوک‌های رنگی، که تاریخ ابداع آنها به دهه ۱۸۰۰ باز می‌گردد، امروزه هنوز در کلاس درس برای انواع ساختمان‌های تخیلی مانند سایت‌های ساخت و ساز، بیمارستان‌ها، خانه‌های عروسک، روستاها و غیره استفاده می‌شود.

اسباب بازی نوزاد (۱ تا ۱۲ ماهگی)

نوزادان عاشق اسباب‌بازی‌هایی هستند که می‌توان آن‌ها را در دست گرفت، نگه داشت، تکان داد و با آنها سروصدا کرد. از این گذشته، بازی حسی با اسباب بازی‌ها به تحریک حواس کودک شما کمک می‌کند. همانطور که کودک شما رشد می‌کند و هماهنگی دست و چشم را توسعه می‌دهد، می‌توانید شروع به معرفی اسباب بازی‌هایی کنید که تعامل بیشتری را تشویق می‌کند. همانطور که آنها بیشتر درگیر می‌شوند، از اسباب بازی‌هایی استفاده کنید که حل مسئله یا علت و معلولی را تشویق می‌کند.

اسباب بازی کودک نوپا (۱۲ تا ۲۴ ماه)

یکی دیگر از موارد تاثیر اسباب بازی‌های فکری در رشد کودک این است که مهارت‌های اولیه را می‌آموزند. پس از پایان یک سالگی، تحرک کودک شما به شدت بهبود یافته است. اکنون زمان مناسبی برای معرفی اسباب‌بازی‌هایی است که تعادل و هماهنگی را آموزش می‌دهند، که حس کنجکاوی کودک شما را با تحرک جدید او افزایش می‌دهد.

اسباب‌بازی‌های مضمون، انتخاب‌های اسباب‌بازی خوبی هستند، زیرا به مهارت‌های تشخیص کودک شما کمک می‌کنند. اینها اسباب بازی‌هایی مانند حیوانات، ساخت و ساز، عروسک‌ها، اکشن فیگورها و موارد دیگر هستند. به عنوان مثال، پازل‌ها می‌توانند به کودک شما بیاموزند که حیوانات چه شکلی هستند.

اسباب بازی کودکان دو ساله (۲+ سال)

کودک دو ساله شما در کنار افزایش توانایی خود در کارهایی که می‌تواند انجام دهد، حس جدیدی از استقلال پیدا کرده است. این موضوع باعث می‌شود بازی با اسباب بازی‌ها سرگرم کننده تر شود! آنها می‌آموزند که فردی با افکار و احساسات خود هستند، و همچنین کشف می‌کنند که دیگران نیز افکار و احساسات خود را دارند.

به کودکانی که درگیر بازی‌های وانمودی می‌شوند، این فرصت داده می‌شود تا این نقش‌های مختلف زندگی، مانند خانه بازی را ایفا کنند.گنجاندن آیتم‌های نقش آفرینی می‌تواند به تشویق این بازی وانمودی کمک کند. علاوه بر این، توصیه می‌کنیم از اسباب‌بازی‌هایی استفاده کنید که به آنها در حل مشکلات کمک می‌کند، مانند پازل. در حالی که کودکان دو ساله می‌توانند کارهای بیشتری انجام دهند، لطفاً به یاد داشته باشید که ایمنی در درجه اول است و همه خطرات بازی باید در نظر گرفته شود.

اسباب بازی کودکان پیش دبستانی (۳-۴ سالگی)

با شروع سه سالگی، بازی اسباب بازی یک بار دیگر تغییر می‌کند. در خانه، فرزند شما ممکن است علایق خاصی داشته باشد و بداند چه می‌خواهد. ما همچنان توصیه می‌کنیم اسباب‌بازی‌های ساده‌ای تهیه کنید که بازی‌های تخیلی زیادی را تقویت می‌کنند، داستان‌گویی را الهام می‌بخشند و مشارکت خلاق را تشویق می‌کنند.

 زیرا یکی دیگر از موارد تاثیر اسباب بازی‌های فکری در رشد کودک این است که او را خلاق می‌کند. در فروشگاه ما، بازی فکری دخترانه و پسرانه و لباس‌هایی را خواهید دید که برای تعامل گروهی برای پرورش مهارت‌های اجتماعی آن‌ها، مانند نقش‌آفرینی و بازی‌های رومیزی، مفید هستند.

اسباب بازی کودکان بالای ۴ سال

ما به اجرای اسباب‌بازی‌هایی اعتقاد داریم که کنجکاوی‌های طبیعی کودک شما را تکمیل می‌کنند. شاید آنها عاشق ساختن هنر، پرورش گیاهان، ورزش کردن، ساختن موسیقی یا نگاه کردن به حشرات هستند. کتاب‌های موضوعی راه‌های بسیار خوبی برای تقویت کنجکاوی آن‌ها است، به‌ویژه زمانی که با همسالان خود در کلاس همکاری می‌کنند. ما همچنین ترکیب این موارد را در کنار بازی حسی توصیه می‌کنیم.

  • بازی‌های تخته ای
  • پازل
  • کیت باغ
  • بازی‌های کارتی
  • طناب بازی
  • بازیهای با توپ
  • هاپسکاچ
  • پازل‌های اره منبت کاری اره مویی
  • پازل چوبی کودک
  • دوخت ساده

سخن پایانی

تاثیر اسباب بازی‌های فکری در رشد کودک بسیار زیاد است. اسباب بازی‌های آموزشی برای کمک به رشد کودک بسیار مهم هستند. اگر مراقب نباشید، ممکن است در نهایت یک اسباب بازی برای آنها تهیه کنید که در دراز مدت هیچ کمکی به آنها نمی‌کند.

لطفا عاقلانه انتخاب نمایید تا به فرزندتان کمک کنید سالم و شاد رشد کند. اگر کنجکاو هستید و می‌خواهید درباره نحوه استفاده از اسباب‌بازی‌های لیتاما برای حمایت از رشد فرزندتان بیشتر بدانید، توصیه می‌کنیم برای برنامه‌ریزی امروز با ما تماس بگیرید.