مجله مادر و کودک

چه تفاوتی میان گهواره کودک و نی نی لای لای وجود دارد؟

تفاوت بین گهواره کودک و نی نی لای لای

تفاوت بین گهواره کودک و نی نی لای لای در چیست؟! سوالی که ممکن است برای والدین پیش آید. نیاز مبرم کودک به خواب از زمان تولد تا چندماه اول کاملا احساس می‌شود. خواب تاثیر زیادی روی رشد جسمی و ذهنی کودک می‌گذارد؛ از همین‌رو والدین باید به مکان خواب و همچنین نوع استراحت فرزند خود توجه زیادی نشان دهند. در صورت عدم توجه به این مسئله امکان اینکه کودک دچار مشکلات ذهنی و جسمی شود، وجود دارد.

با این اوصاف باید پدرها و مادرها برای فرزندان خود تمامی شرایط لازم برای خواب راحت را مهیا کنند و یکی از بهترین محصولاتی که آن‌ها برای داشتن خواب راحت می‌توانند برای کودکشان فراهم نمایند نی‌نی لای‌لای و گهواره‌ است؛ اما آیا می‌دانید کدامیک از این محصولات عملکرد بهتری دارند یا اصلا تفاوت بین گهواره کودک و نی‌ نی لای‌ لای چیست؟ با توجه به اهمیت این موضوع در ادامه این مطلب ما تصمیم داریم در این رابطه اطلاعاتی کامل و جامع در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. همراه ما باشید.

تفاوت بین گهواره کودک و نی نی لای لای

آشنایی با گهواره

برای آشنایی با تفاوت بین گهواره کودک و نی نی لای لای بهتر است ابتدا با این وسایل آشنا شوید؛ به‌همین منظور ابتدا به ارائه توضیحاتی در مورد گهواره می‌پردازیم. به‌طورکلی گهواره به بستر بسیار کوچکی گفته می‌شود که کودکان تازه به‌دنیا آمده را در آن می‌گذارند تا کودک بتواند استراحت راحتی داشته باشد.

گهواره طراحی منحصر به‌فردی داشته و زمانی که شما کودک خود را درون آن می‌گذارید، می‌توانید آن را تکان دهید تا کودک به‌خواب برود. در گذشته معمولا والدین به‌منظور فراهم کردن خوابی راحت برای کودک خود از گهواره کمک می‌گرفتند؛ اما در حال حاضر گهواره کودک جزو محصولات قدیمی قرار می‌گیرد و کارشناسان معتقدند به دلیل وسعت دامنه حرکت این وسیله و همچنین عدم برخورداری از کمربند، ایمنی کافی برای نگهداری کودک را ندارد.

خوشبختانه امروزه پیشرفت تکنولوژی به تولید محصولات و وسایل زیادی برای  آسایش و راحتی نوزادان انجامیده که از جمله محبوب‌ترین آن‌ها نی‌نی لای‌لای است. وسایلی که به کمک تکنولوژی جدید ساخته شده‌اند، ایمن‌تر هستند و به‌ کودک شما کمک می‌کنند، خواب راحتی داشته باشند.

آشنایی با نی‌نی لای‌لای

برای آشنایی بیشتر با تفاوت بین گهواره کودک و نی‌ نی لای‌ لای حال می‌خواهیم در مورد نی‌نی لای‌لای‌ها اطلاعاتی در اختیار شما قرار دهیم. نی‌نی‌ لای‌لای‌ها را می‌توان گهواره‌های مدرن دانست. این وسیله‌ها جایگاه مناسب‌تری برای کودکان فراهم کرده‌اند و شما می‌توانید با خیالی آسوده بابت ایمنی، کودکتان را درون آن قرار دهید.

این محصولات دارای کمربند ایمنی هستند و کودکتان را ایمن نگه‌ می‌دارند؛ علاوه‌بر کمربند ایمنی عروسک‌های آویز و چراغ خواب کودک هم در طراحی این محصولات دیده می‌شود.

شما می‌توانید نی‌نی لای‌لای‌های خود را در مکان‌های مختلف و هر محیطی که مدنظرتان است قراردهید. با این حال در ماه‌های ابتدایی به دلیل آنکه کودک شما به مراقبت بسیاری نیاز دارد، بهتر است که نی‌نی لای‌لای را به‌عنوان تخت کنار مادر و نزدیک به تخت خواب او قرار دهید، در این حالت اگر کودک شما مشکلی داشته باشد می‌توانید به او رسیدگی کنید.

به دلیل حساس بودن بدن کودکان و همچنین نرمی استخوان‌هایشان، پزشکان پیشنهاد می‌کنند که آن‌ها را تا سه سالگی در نی‌نی لای‌لای نگه دارید. ضمن اینکه بهتر است که کودک را به‌هیچ عنوان روی تخت والدین قرار ندهید و این مسئله هم تفاوت‌ بین گهواره کودک و نی‌ نی لای‌ لای به‌شمار می‌رود؛ چرا که به دلیل عدم امنیت نمی‌توان کودک را تا سه سالگی در گهواره نگه داشت.

نی‌نی لای‌لای چه امکاناتی دارد؟

نی‌نی لای‌لای‌ها دارای امکانات زیادی هستند و این امکانات مهم‌ترین تفاوت بین گهواره کودک و نی‌ نی لای‌ لای به‌شمار می‌روند. هر کدام از امکانات نی‌نی لای‌لای‌ها می‌توانند روی بهبود خواب کودک و همچنین افزایش میزان آرامش او تاثیر بگذارند؛ به‌همین دلیل ما پیشنهاد می‌کنیم که از این وسیله برای نگهداری کودکان خود استفاده نمایید.

از جمله امکانات این وسیله که بسیاری از والدین را برای خرید آن ترغیب کرده است، شامل موارد زیر می‌شوند:

  • برخورداری از قابلیت حرکت در قسمت نشیمن‌گاه
  • برخورداری از نشیمن‌گاه‌ آ‌ن‌ها بسیار نرم و راحت که روی آن از روکشی بسیار لطیف و ضد تعریق استفاده کرده‌اند.
  • برخورداری از کمربندهای ایمنی و چند نقطه‌ای
  • برخورداری از سایبان‌هایی که بست زیپی دارند و می‌توان آن‌ها را جدا کرد
  • برخورداری از آویزهای عروسکی
  • چراغ خواب موزیکال
  • امکان تنظیم سرعت در مدل‌های برقی

بررسی عملکرد نی‌نی لای‌لای‌ها و گهواره‌های کودک

در مطالب فوق ما چند تفاوت‌ بین گهواره کودک و نی‌ نی لای‌ لای را توضیح دادیم؛ اما شاید هنوز هم به‌خوبی متوجه نشده‌اید این دو وسیله چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند و کدامیک را باید انتخاب کنید.

درکل نی‌نی لای‌لای و گهواره‌های کودک با یکدیگر تفاوت‌های بسیاری دارند، این تفاوت‌ها روی آرامش خواب و همچنین آسایش کودکان تاثیر زیادی می‌گذارند و نمی‌توان آن‌ها را نادیده گرفت؛ از همین‌رو شما باید این تفاوت‌ها را بشناسید تا بتوانید خرید درستی داشته باشید.

البته نباید این نکته را فراموش کنیم که نی‌نی سایت‌ها هردو برای راحتی نوزاد و بهبود خواب او طراحی شده‌اند و از نظر کاربرد تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند. عمده تفاوت‌ بین گهواره کودک و نی‌ نی لای‌ لای به عملکرد آن‌ها برمی‌گردد و همانطور که دریافتید این دو وسیله از لحاظ فنی شاید یک محصول مشابه باشند؛ اما از نظر عملکردی تفاوت‌های بسیاری بین آن‌ها مشاهده می‌شود.

بررسی مزایای نی‌نی‌ لای‌لای

برای آنکه بتوانید بین نی‌نی لای‌لای و گهواره‌های کودک یکی را انتخاب کنید و با تفاوت بین گهواره کودک و نی‌ نی لای‌ لای آشنا شوید، بهتر است که در مورد مزایای نی‌نی لای‌لای اطلاعاتی به‌دست آورده و سپس آن را با ویژگی‌ها و مزایای گهواره مقایسه کنید. به‌طورکلی نی‌نی لای‌لای‌ها از مزایای زیر برخوردارند.

حرکت ۳۶۰ درجه‌ای

حرکت در زاویه ۳۶۰ درجه یک تفاوت بین گهواره کودک و نی‌ نی لای‌ لای است. نی‌نی‌ لای‌لای‌ها به شکل متناوب در یک راستا و به‌شکل طولی حرکت می‌کنند درست مانند یک تاب برقی؛ البته در مدل‌های جدید و پیشرفته قابلیت حرکت به چپ و راست هم به این وسیله اضافه شده است.

مدل‌های پیشرفته از موتور برقی و یک ویبراتور با لرزش خفیف هم برخوردارند؛ از همین‌رو زمانی که نوزاد را درون آن قرار می‌دهید، حس آغوش والدین به او القا می‌شود. لرزش کاملا نرم و روان بوده و امکان انجام آن هم به‌صورت دستی و هم به‌شکل اتوماتیک وجود دارد.

نی‌نی لای‌لای‌های اتوماتیک با موتورهای شارژی و باتری کار می‌کنند و آن‌ها را نی‌نی لای‌لای برقی می‌گویند. البته این وسیله حرکت سریع یا تندی نداشته و نوازد را نمی‌ترساند. حتی در برخی از مدل‌های برقی قابلیت تنظیم سرعت هم وجود دارد و شما می‌توانید با خیالی راحت بابت آسودگی کودک، او را درون نی‌نی ‌لای‌لای قرار دهید.

سرگرمی‌ نوزاد

شاید فکر کنید برای سرگرم شدن نوزاد خود حتما باید از انواع تاب برقی استفاده نمایید؛ اما اینگونه نیست. نی‌نی‌ لای‌لای‌ها هم می‌توانند با پخش موسیقی و آهنگ‌های بی کلام و آرامش‌بخش نوزاد شما را سرگرم کنند و این مسئله می‌تواند مهم‌ترین تفاوت بین گهواره کودک و نی‌ نی لای‌ لای باشد.

ضمن اینکه اکثرا کودک با شنیدن نوای لالایی و آهنگ‌های ملایم آرام می‌شود و به‌ خواب خواهند رفت. اکثر نی‌نی لای‌لای‌ها از قابلیت پخش موسیقی برخوردارند؛ اما برخی از آن‌ها تنها یک آهنگ پخش می‌کنند و برخی دیگر از قابلیت پخش موسیقی‌های متنوعی برخوردار هستند. به‌ یاد داشته باشید که موسیقی غذای روح آدمی است و حتی روی تکامل و رشد کودک شما هم تاثیرات زیادی می‌گذارد.

البته پخش موسیقی تنها مزیت نی‌نی لای‌لای نیست، در اکثر مدل‌های این وسیله آویز‌های عروسکی هم وجود دارند که به سرگرم شدن کودک شما کمک می‌کنند. لامسه نوزاد شما در اثر لمس عروسک‌ها تقویت خواهد شد، علاوه‌بر این حس بصری و قوه‌ تخیل نوزاد در اثر بازی با آویز‌ها بهبود می‌یابد.

حفظ ایمنی کودک

اصلی‌ترین تفاوت بین گهواره کودک و نی‌ نی لای‌ لای و تاکید پزشکان برای استفاده از نی‌نی لای‌لای‌ها ایمنی بالای آن‌ها است. خوشبختانه برخلاف گهواره‌ها، نی‌نی ‌لای‌لای‌ها ایمنی بالایی دارند و تمامی آن‌ها به کمربندهای ایمنی و چند نقطه‌ای مجهز هستند.

در برخی مدل‌ها حتی تشک‌های دوبل در قسمت نشیمنگاه‌ هم دیده می‌شود که با پر کردن فضای نشستن ایمنی بیشتری برای کودک شما به‌وجود می‌اورند، ضمن اینکه در کل نی‌نی لای‌لای‌ها مناسب با ارگونومی بدن نوزاد طراحی شده‌اند؛ از همین‌رو این اطمینان را به‌ شما می‌دهیم که برای نوزادان فوق‌العاده ایمنی بالایی دارند.

ضمنا اکثر مدل‌های برقی دارای قابلیت توقف حرکت هم هستند و به کمک این قابلیت می‌توانید زمانی که کودکتان به‌خواب رفت، نی‌نی لای‌لای را ثابت نگه‌دارید و احتمال افتادن ‌آن‌ها کاهش پیدا می‌کند.

برخورداری از تشک‌های قابل شستشو

رویه و تشک نی‌نی لای‌لای‌ها قابل شستشو هستند و با توجه به اینکه کودکان پوست بسیار حساسی دارند برای ساخت رویه تشک‌ها از پارچه‌ای نرم و لطیف استفاده شده است، این موضوع هم تفاوت بین گهواره کودک و نی‌ نی لای‌ لای محسوب می‌شود. شما به‌راحتی می‌توانید تشک‌های نی‌نی لای‌لای را جدا کرده و آن‌ها را در ماشین‌های لباسشویی بیندازید.

جابه‌جایی ساده و برخورداری از قابلیت تا شدن

نی‌نی لای‌لای‌ها به‌شکل چرخ‌دار هم طراحی می‌شوند؛ از همین‌رو جابه‌جایی آن‌ها راحت است و شما می‌توانید به‌راحتی آن‌ها را در نقاط مختلف خانه جابه‌جا کنید. ضمنا برخی مدل‌ها قابل جمع شدن هستند و شما می‌توانید آن‌ها را تا کرده و حتی در مسافرت‌های خود، نی‌نی لای‌لای کودکتان را همراه ببرید.

جمع‌بندی

در این مطلب سعی داشتیم شما را با تفاوت بین گهواره کودک و نی‌ نی لای‌ لای آشنا سازیم. همانطور که دریافتید گهواره‌های کودک دیگر قدیمی شده‌اند و امروزه پزشکان توصیه می‌کنند که از نی‌نی لای‌لای‌ها برای نگهداری فرزندان خود استفاده کنید؛ چرا که ایمنی بیشتری داشته و از امکانات زیادی برخوردارند. در نهایت به شما پیشنهاد می‌کنیم برای خرید نی‌نی لای‌لای و هر وسیله دیگری برای سیسمونی کودک خود به لیتاما مراجعه نمایید.