مجله مادر و کودک

نحوه نگهداری از کالسکه بچه و روروئک

نحوه نگهداری از کالسکه بچه

زمانی که کودک دلبند شما در حال رشد کردن است، دیگر امکان بغل کردنش میسر نبوده و مادر مجبور به استفاده از کالسکه است. کالسکه وسیله‌ای حساس، پرکاربرد و ضروری است که نگه‌داری اصولی و درست آن ضامن سلامت کودک شما می‌باشد. چنانچه کالسکه شما دچار خرابی شود و یا چرخ‌هایش خوب حرکت نکند، کار شما بیشتر شده و هر لحظه ممکن است خطری کودک شما را تهدید کند. در ادامه به نحوه نگهداری از کالسکه بچه پرداخته می‌شود.

چرا باید از کالسکه نوزاد به خوبی مراقبت کنیم؟

نحوه نگهداری از کالسکه بچه برای کودکان دارای اهمیت بسیار زیادی است. با توجه به اینکه کالسکه به طور مستقیم به روی سلامت فرزندان موثر است، بهتر است پدر و مادر در مراقبت از آن بسیار دقت کنند.‌ نوزادان بسیار حساس و شکننده هستند و بدنشان در حال تکاپو و رشد بوده و باید حداکثر مراقبت و محافظت در برابر شوک، ضربه، لرزش و سقوط برایشان انجام گیرد. حرکات ناگهانی، سقوط، تکان‌های شدید می‌تواند موجب ایجاد خطرات و آسیب‌های بی‌شماری در کودکان شود.‌

زمانی که در سرما، گرما و برف و باران مجبور به حمل کودک هستید، کالسکه همراه بسیار خوبی برای پدران و مادران است. زمانی که کودک شما داخل کالسکه باشد، در برابر حیوانات و حشرات هم محافظت شده و دیگر خطر بیماری هم نوزاد دلبند شما را تهدید نمی‌کند. کالسکه بچه، اغلب در زمان مسافرت با ماشین یا پیاده‌روی در فضای باز یا پیاده روی به کار گرفته می‌شود.

 نگهداری از کالسکه کودک برای آرامش و آسایش والدین بسیار مهم است. زمانی که پدر و مادر بدانند فرزندانشان ایمن هستند و به خوبی از آنها مراقبت می‌شود، بدون استرس و نگرانی از گردش خود لذت می‌برند. کودک هم با آرامش و راحتی در کالسکه می‌تواند خواب راحتی داشته باشد. پدر و مادر گرامی، نحوه نگهداری از کالسکه بچه یعنی مراقبت و محافظت از کودک خردسال شما.‌

راه‌های پیشگیری از صدمه دیدن کالسکه نوزاد چیست؟

پدر و مادر گرامی؛ کالسکه یک وسیله مهم و ضروری برای آسایش شما می‌باشد، پس بهتر است نحوه نگهداری از کالسکه بچه را بدانید تا عمر آن طولانی تر شده و بیشتر بتوانید از آن استفاده کنید.‌

 1. زمانی که کودک را با کالسکه بیرون می‌برید از بارگیری زیاد به آن خودداری کنید. وسایل سنگین مثل کوله پشتی، اسباب‌بازی، کیف خرید را به کالسکه آویزان نکنید. بار سنگین موجب صدمه به چرخ یا قاب اصلی کالسکه می‌شود.‌
 2. چرخ‌های کالسکه و ترمزها را به صورت دوره‌ای و دقیق بررسی کنید تا اطمینان پیدا کنید که سالم هستند و درست کار می‌کنند.
 3. برای نگهداری صحیح از کالسکه کودک، از بالا رفتن از پله‌ها با کالسکه پرهیز کنید. گاهی کالسکه‌ها ممکن است برای گذر از پله‌ها ساخته شده باشند که در این صورت چندان مشکلی برای کالسکه رخ نمی‌دهد.
 4. هرگز کودک خود را تنها و بدون مراقب در کالسکه قرار ندهید. اگر کالسکه در حال حرکت است به هیچ وقت به حال خودش نگذارید.‌
 5. همواره کالسکه بچه را در جای خشک به دور از آب و هوا و نور مستقیم خورشید قرار دهید. نور خورشید موجب خرابی قطعات پلاستیکی می‌شود.‌
 6. اگر مجبور هستید کالسکه را در فضای باز نگهداری کنید، از پوشش پلاستیکی باران برای مراقبت از کالسکه در هوای مرطوب و نمناک کمک بگیرید.
 7. اگر مجبور هستید با ماشین سفر کنید، و کالسکه را با خود می‌برید، اطمینان پیدا کنید که آن را به دقت در صندوق عقب یا در صندلی عقب محکم بسته‌اید.‌
 8. کالسکه را تمیز کنید، کالسکه کودک خود را به طور مرتب با یک پارچه نرم و نم‌دار تمیز کنید. گاهی کالسکه را با آب ولرم و شوینده مناسب شست و شو دهید. شست و شوی به موقع از تجمع گرد و خاک به روی کالسکه جلوگیری می‌کند.‌
 9. از کالسکه درست استفاده کنید، بیشتر کالسکه‌ها دارای دستور مونتاژ هستند، طبق دستور دفترچه کالسکه پیش بروید و از انجام حرکات تند و ناگهانی خودداری کنید تا کالسکه شما دچار خرابی نشود.‌ تمامی کالسکه‌ها دارای دفتر‌چه‌ای هستند که نحوه نگهداری از کالسکه بچه را آموزش داده‌اند.
 10. خودتان کالسکه را تعمیر نکنید، کالسکه را به یک فرد متخصص واگذار کنید. چنانچه هر گونه نقص، خرابی و یا شکستگی دیدید، خودتان آن را دستکاری نکنید و آن را به یک فرد با تجربه بسپارید.

چند سفارش برای نحوه نگهداری از کالسکه بچه

برای افزایش عمر کالسکه بهتر است نحوه نگهداری از کالسکه بچه را بدانید.‌ اگر یک محصول با کیفیت از برند معروف خریداری کنید، کالسکه شما دوام یافته و مدت‌ها می‌توانید از آن استفاده کنید.‌ در زمان خرید کالسکه بچه برندهای معروف را به یاد داشته باشید.

 برای پیشگیری از خراب شدن زودرس قطعات بهتر است قطعات کالسکه را در معرض تغییرات آب و هوایی سخت، برف و باران قرار ندهید. برای نگه‌داری از کالسکه آن را با احتیاط حمل کنید وچنانچه قطعات فرسوده یا شکسته داشت، سریع تعویض کنید.

با پیروی از این نکات پیش پا افتاده و همچنین با تعمیر و نگهداری از کالسکه کودک، می‌توانید عمر کالسکه خود را افزایش دهید و کودک خود را در هنگام گردش ایمن و راحت نگه دارید.

اگر به دقت نحوه نگهداری از کالسکه بچه را مطالعه کنید و در آن کوشا باشید، برای شما بسیار مقرون به صرفه خواهد بود. فروشگاه اینترنتی لیتاما  بهترین محصولات کودک و نوزاد را به فروش می رساند. پدر و مادر گرامی‌ لیست خرید خود را از این فروشگاه اینترنتی کامل کنید.‌ قیمت کالسکه بچه و تمامی محصولات را جویا شوید و سپس خرید کنید.

 نحوه درست استفاده از روروئک کودک

واکر و  روروئک کودک، نوعی ابزار بازی است که به حرکت راحت و ایمن کودک طراحی و تولید شده است.‌ روروئک‌ها ابزاری هستند که به نوزادان فرصت می‌دهند با چرخیدن روی چرخ‌ها راه بروند. کودک با نشستن روی این وسیله بازی نیازی به ایستادن  ندارند، بلکه به کودک اجازه می‌دهد در حالی که روروک را با پاهای خود حرکت می‌دهد، روی یک صندلی بنشیند. اگر نحوه درست استفاده از روروئک کودک را بدانید، بچه به کمک آن می‌تواند حرکات خود را در زمان حرکت هماهنگ کند و مهارت‌های حرکتی ظریف خود را گسترش دهد.

با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که رورئک‌ها گاهی بسیار خطرناک می‌باشند. زیرا اگر کودک به مانع برخورد کند یا از پله‌ها پایین بیاید، به راحتی واژگون شده و باعث آسیب جدی به کودک می‌شود.

اهمیت  استفاده مناسب از روروئک کودک

زمانی که کودک شروع به ایستادن می‌کند و محیط اطراف خود را پیدا می‌کند، حمایت کافی برای کمک به او برای رشد مهارت‌های حرکتی و یادگیری راه رفتن بسیار حیاتی است. والدین یا پرستاران می‌توانند برای تشویق کودک به بلند شدن و راه رفتن از این وسیله استفاده کنند.

به این ترتیب کودک با خیال راحت و با اطمینان به سمت آنها  دوان دوان حرکت می‌کند. با ابراز محبت و تشویق، کودک ممکن است هنگام یادگیری راه رفتن احساس آرامش و اعتماد به نفس بیشتری داشته باشد. در زمان خرید روروئک برای فرزندتان به سن، رنگ، برند و کیفیت آن دقت کنید.

مهم است بدانید که هر کودک با سرعت خاص خود رشد می‌کند و هر کودکی روند رشد منحصر به فردی دارد. با این وصف استفاده درست و اصولی از روروئک کودک می‌تواند به والدین و مربیان کمک کند تا به طور دقیق با کودکان خردسال ارتباط برقرار کنند. در نتیجه حمایت و تشویق لازم برای یادگیری را برای آنها مهیا می‌کنند.‌

تنظیم دقیق روروئک چگونه است؟

 • برای تنظیم و نحوه درست به کارگیری روروئک کودک، مراحل زیر را انجام دهید.
 • پدر و مادر گرامی ابتدا اطمینان پیدا کنید که کودک برای استفاده از روروئک آماده است. بررسی کنید که آیا کودک شما به سن کافی برای استفاده از روروئک رسیده است و می‌تواند سر خود را به آسانی نگه دارد.‌
 • ارتفاع مناسب روروئک را تنظیم کنید، ارتفاع پایه آن باید طوری تنظیم شود که پاهای کودک شما با خیال راحت زمین را لمس کند. این کار را زمانی اندازه گیری کنید که کودک روی روروئک باشد.
 • ابتدا مطمئن شوید که روروئک کودک روی یک سطح صاف محکم است و خطر سقوط آن وجود ندارد.
 • کودک را با دقت زیر نظر داشته باشید همیشه هنگام استفاده از روروک مراقب کودک خود باشید تا از تصادف جلوگیری کنید. هر نوع سقوط و ضربه ممکن است خطراتی به همراه داشته باشد.‌
 • کمربندهای ایمنی آن را مطابق سایز کودک خود تنظیم کنید در استفاده صحیح از روروئک کودک، کمربندها باید طوری تنظیم شوند که کودک شما از روروئک بیرون نیفتد.

سخن پایانی

کودک دلبند شما مرتب در حال رشد است، حمل کودک همواره سخت بوده و پدر و مادر مجبور هستند از کالسکه و یا دیگر لوازم کمکی استفاده کنند.‌ داشتن کالسکه از بروز حوادث ناگوار برای کودکان پیش‌گیری می‌کند. اما موضوع مهم نگه‌داری کالسکه و مراقبت از آن است.

در زمان خرید کالسکه بهتر است دستور نحوه نگهداری از کالسکه بچه را به دقت مطالعه کنید تا به خوبی بتوانید از این وسیله ضروری مراقبت کنید. از بارگیری لوازم اضافی، کیف، اسباب بازی به کالسکه خودداری کنید. در معرض نور مستقیم آفتاب قرار ندهید. یکی دیگر از لوازم مورد نیاز کودک روروئک است. پدر و مادر گرامی ابتدا اطمینان پیدا کنید که کودک شما سن و توان در روروئک را دارد.